Część pociągów zmieni swoje trasy. Wkrótce zmiana rozkładu jazdy

Z kraju

Dart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt PesyPKP Intercity
wideo 2/2

Zbliża się kolejna korekta w rozkładzie jazdy pociągów. Zmiany są związane z realizowanymi inwestycjami Krajowego Programu Kolejowego. Pasażerom zostaną oddane do użytku nowe perony, a pociągi powrócą na trasę Warszawa Gdańska - Warszawa Zachodnia. Nie zabraknie jednak także utrudnień.

Korekta rozkładu jazdy zostanie wprowadzona 21 października i będzie obowiązywała do 8 grudnia br.

"Zmiany w rozkładzie są związane z realizowanymi na sieci kolejowej inwestycjami z Krajowego Programu Kolejowego. Ich efektem będzie lepsza komunikacja w regionach i wyższy komfort stacji i przystanków" - czytamy w komunikacie PKP PLK.

Nowe perony i powrót pociągów

Na zmodernizowanej warszawskiej linii obwodowej przygotowane do otwarcia są nowe perony na przystankach Warszawa Koło, Warszawa Młynów, Warszawa Wola i stacji Warszawa Zachodnia.

"Dla mieszkańców stolicy przystanki stanowią ważne punkty przesiadkowe z pociągów do innych środków komunikacji. Osoby o ograniczonej mobilności będą mogły skorzystać z wind i pochylni a osoby niewidome i niedowidzące ze ścieżek naprowadzających" - brzmi komunikat.

Od 21 października zaplanowane są regularne kursy pociągów przez linię obwodową i dalej między innymi do Mławy, Działdowa i Ciechanowa.

Komunikacja zastępcza

W Wielkopolsce pociągi wrócą na zmodernizowane tory z Obornik Wielkopolskich do Piły. Z drugiej strony kontynuowane są prace na trasie z Poznania do Warszawy. W związku z tym pociągi dalekobieżne nadal będą kursowały okrężnie przez Gniezno i Inowrocław Rąbinek, a w komunikacji regionalnej (na odcinku Konin - Kutno) uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza - kursować będą autobusy.

Zmiany czekają także podróżujących na trasie Łódź - Sieradz. PLK modernizują tory na trasie ze Zduńskiej Woli do Łodzi Kaliskiej. Z kolei na stacji w Zduńskiej Woli powstają nowe perony.

W najbliższych tygodniach podróżni skorzystają z nowego peronu na stacji Kraków Bieżanów. Na Podkarpaciu od 22 października za pociągi kursujące z Rzeszowa do Głogowa Małopolskiego wprowadzona będzie komunikacja zastępcza.

Zmiany tras

W Trójmieście zmienia się stacja Gdańsk Główny. "Jest już wygodny, zmodernizowany peron numer 2. W listopadzie zakończy się komunikacja autobusowa i pociągi pojadą po nowych torach z Malborka do Kwidzyna, gdzie będą wyższe perony w Kwidzynie, Ryjewie, Brachlewie i Sztumskiej Wsi" - czytamy w komunikacie. Od 21 października pociągi ze Szczecina: IC Barbakan relacji Szczecin Gł. - Kraków Gł. - Szczecin Gł., Włókniarz relacji Szczecin Gł. - Łódź Fabryczna - Szczecin Gł. oraz Portowiec relacji Szczecina Gł. Katowice - Szczecin Gł. zmienią swoją trasę. Na odcinku Poznań Gł. - Łódź Widzew pojadą przez Inowrocław Rąbinek, Kutno i Łęczycę. Dodatkowo IC Barbakan na odc. Poznań Gł. - Szczecin Gł. będzie kursował przez Rzepin. Pociąg IC Orłowicz relacji Kraków - Olsztyn - Kraków pomiędzy Krakowem Głównym a Miechowem będzie kursował w połączeniu z IC Wawel. Dzielenie składów nastąpi w Miechowie. Niektóre pociągi w okresie obowiązywania korekty rozkładu jazdy będą kursować przez Kraków Płaszów, z pominięciem stacji Kraków Główny.

Mobilni informatorzy na dworcach

PKP PLK poinformowało, że przebudowywane są między innymi perony na Dolnym Śląsku w Świebodzicach i Wałbrzychu Szczawienko, na stacji Rzeszów Główny, Szczecin Główny Małkinia i Sadowne. Wkrótce rozpocznie się także budowa nowego przystanku Wałbrzych Centrum i modernizacja stacji Kiekrz i Szamotuły na linii Poznań - Szczecin. Obok modernizacji linii i stacji kolejowych, przebudowywane są także dworce.

Jak czytamy w komunikacie, 21 i 22 października mobilni informatorzy będą służyć pomocą podróżnym na największych dworcach: Warszawie Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Zakopanem, Krakowie Głównym, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock