Nowy rozkład jazdy pociągów już obowiązuje. Kolejne zmiany wkrótce

Z kraju

Dart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt PesyPKP Intercity
wideo 2/3

Korekta rozkładu jazdy pociągów weszła w życie. Od niedzieli pasażerowie mogą ponownie korzystać z pociągów, które nie kursowały w czasie wakacji, na przykład na trasie Kraków - Szczecin oraz Łódź - Szczecin. W związku z pracami remontowymi doszło jednak do skrócenia części kursów, a także wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej.

Pociągi według tego rozkładu jazdy będą jeździć do 20 października. Kolejną zmianę zaplanowano na 21 października br.

Zmiany w rozkładzie

Po korekcie pasażerowie mogą ponownie skorzystać z pociągów IC Barbakan i IC Włókniarz, które były zawieszone w czasie wakacji, ze względu na prace modernizacyjne na linii kolejowej. Pociąg IC Barbakan kursuje na trasie Kraków - Szczecin/Świnoujście, a IC Włókniarz kursuje na trasie Łódź - Szczecin.

PKP Intercity wprowadziło dodatkowe zatrzymania pociągów w mniejszych miejscowościach. Od 2 września skład IC Hutnik, kursujący na trasie Gdynia - Katowice, IC Sukiennice relacji Gdynia - Kraków oraz IC Witkacy relacji Gdynia - Zakopane zabiera pasażerów z dodatkowego postoju w Smętowie. W Jastrowiu będzie zatrzymywać się skład TLK Kochanowski relacji Lublin - Kołobrzeg.

Pociąg IC Wyspiański relacji Wrocław - Przemyśl - Wrocław od 2 września do 17 października jeździ z pominięciem stacji Kraków Główny i Kraków Płaszów. Przewoźnik poinformował, że pasażerowie podróżujący do stacji Kraków Główny mogą przesiąść się na stacji Miechów do skomunikowanego pociągu TLK Kinga.

W związku z modernizacją linii kolejowej na odcinku Warszawa - Białystok zawieszone pozostaje kursowanie na tej trasie dwóch par pociągów: IC Dąbrowska i IC Jagiellończyk.

Kolejowy przewoźnik wprowadził ponadto kilkanaście innych zmian kursowania pociągów, polegających między innymi na skierowaniu ich innymi trasami, skróceniu kursów czy wprowadzeniu zastępczej komunikacji autobusowej.

Informatorzy na dworcach

"Z informacji przekazanych przez przewoźników wynika, że do 3 września 2018 roku na największych dworcach w Polsce: Warszawie Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Zakopanem, Krakowie Głównym, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie do dyspozycji podróżnych będą informatorzy mobilni" - poinformował Urząd Transportu Kolejowego. Dodatkowo, jak wskazano, w związku z korektą rozkładu jazdy inspektorzy UTK prowadzą kontrole w całej Polsce. W ich trakcie sprawdzają wywiązanie się z obowiązku publikacji oraz dostępności i czytelności przyszłego rozkładu.

Jak wynika ze statystyk Urzędu Transportu Kolejowego, w okresie od stycznia do czerwca 2018 roku z PKP Intercity skorzystało 14,26 procent wszystkich pasażerów. Najwięcej, bo 26,52 procent udziału w rynku miały Przewozy Regionalne, a 19,73 procent - Koleje Mazowieckie. W tym czasie 13,79 procent pasażerów skorzystało zaś z usług PKP SKM.

Leo Express zawiesi połączenia

Tymczasem jak poinformowała "Gazeta Wyborcza" czeski Leo Express, którego pociągi od 20 lipca kursują pomiędzy Krakowem a Pragą, zdecydował się zawiesić połączenia. Kursy pociągów zostaną wstrzymane 8 października. Powód?

"Przede wszystkim remonty na polskich torach, które wydłużą czas przejazdu naszych pociągów o kolejne 15 minut. Zmniejszenie prędkości naszych pociągów sprawi, że nie będziemy już na trasie konkurencyjni wobec autobusu. Podróż nie będzie opłacalna czasowo dla pasażera ani finansowo dla naszej firmy" – wyjaśnił w rozmowie z "GW" Peter Jancovic z Leo Express.

Połączenia mają być zawieszone do końca listopada.

Autor: mb//sta / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock