Z kraju

Przegląd prasy. Przez 500 plus z rynku pracy odeszły tysiące kobiet

Z kraju

Rezygnowanie z pracy po otrzymaniu 500 plus może być zrozumiałe w przypadku kobiet wykonujących najcięższe i najsłabiej płatne prace

Rezygnacja z zatrudnienia przez kobiety pobierające świadczenie 500+ staje się faktem. Taki wniosek płynie z najnowszych oficjalnych statystyk. Może to je jednak w przyszłości drogo kosztować - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik powołuje się na Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) autorstwa GUS, według którego od marca do września liczba biernych zawodowo zwiększyła się o 150 tys. Osoby te podały jako powód niepodejmowania pracy "obowiązki rodzinne związane z prowadzeniem domu".

Coraz więcej

Równocześnie wzrosła liczba niepracujących zawodowo w wieku 25-44 lata a jedyną grupą, w której spadła aktywność zawodowa są kobiety. Co więcej, zmiany te zachodzą w czasie dość dynamicznego spadku bezrobocia. - Wszystko to układa się w logiczną całość: porzucanie pracy to efekt działania 500 plus - mówi Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych. Podobnego zdania jest Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. - Do tej pory mieliśmy informacje o pojedynczych przykładach. Teraz widać zmiany sprzeczne z ogólnym trendem rynkowym spadku bezrobocia i wzrostu zatrudnienia - zauważa.

Dlaczego?

Rezygnowanie z pracy po otrzymaniu 500 plus może być zrozumiałe w przypadku kobiet wykonujących najcięższe i najsłabiej płatne prace. Jeśli ma charakter jedynie czasowy, nie spowoduje dużych zmian na rynku pracy. Jeśli jednak będzie to zjawisko stałe, odbije się głównie na kobietach choćby z uwagi na to, że brak pracy dziś pozbawi je w przyszłości prawa do emerytury w sensownej wysokości - pisze "DGP".

Jak 500 plus zmieniło życie rodzin? Zobacz materiał wideo w TVN24 BiS:

Jak 500 plus zmieniło życie rodzin? Debata kobiet w TVN24 BiS
Jak 500 plus zmieniło życie rodzin? Debata kobiet w TVN24 BiSTVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości