TVN24 Biznes | Z kraju

Ruszyła wypłata czternastych emerytur. Nie wszyscy otrzymają pełne świadczenie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp,kris
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Marlena Maląg o minimalnej emeryturze
Marlena Maląg o minimalnej emeryturzePolskie Radio
wideo 2/7
Polskie RadioMarlena Maląg o minimalnej emeryturze

Rozpoczęły się wypłaty czternastych emerytur. Już w piątek osoby, które mają wyznaczony termin na 1 listopada, dostaną czternastą emeryturę - przekazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Gertruda Uścińska. Dodała, że pieniądze te trafią do ponad dziewięciu milionów osób. Nie każdy otrzyma jednak świadczenie w pełnej wysokości.

Ruszyła wypłata 14. emerytury

Prezes ZUS była w czwartek na spotkaniu w Domu Seniora w Błoniu (woj. mazowieckie). 14. emeryturę otrzyma ponad 9 mln osób, w tym prawie 8 mln w pełnej wysokości. - Jest to bardzo istotne wsparcie budżetu, gospodarstw domowych osób, które utrzymują się ze świadczeń emerytalnych - oceniła Uścińska.

Wskazała, że w latach 2016-2021 nastąpił wzrost wydatków na świadczenia emerytalne z ok. 131 mld zł do 194 mld zł. Przypomniała, że w tym samym okresie wzrosła o prawie 42 proc. emerytura minimalna z 858 zł do 1250 zł – mówiła.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów napisała na Twitterze, że na wypłatę 14. emerytury zostanie przeznaczonych 10,6 mld zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

14. emerytura - kto dostanie?

Czternasta emerytura w 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto. Przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 roku mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń jest zawieszone.

Prezes ZUS przypomniała, że czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu. - Te świadczenia są przyznawane z urzędu, niepotrzebny jest żadnej wniosek, nikt nie musi nam w niczym pomagać - podkreśliła.

Mówiła, że jeżeli ktoś jest emerytem, rencistą albo pobiera inne świadczenie, to z urzędu, w terminach przewidzianych do wypłaty normalnych świadczeń, dodatkowo przychodzi czternasta emerytura.

Czternasta emerytura ma trafić do około 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać około 7,9 mln świadczeniobiorców.

Ile wynosi 14. emerytura?

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł, czyli wyniesie 1150,88 zł brutto.

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

W kwietniu tego roku emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymali już trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. Świadczenie przysługiwało w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

Autor:mp,kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości