Dodatkowe emerytury dla emerytów i rencistów. Kiedy ruszy wypłata "trzynastek"?

Z kraju

Wiceminister Szwed o trzynastych emeryturachtvn24
wideo 2/3

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że ruszyła wypłata tak zwanych trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. - Pierwsze "trzynastki" pojawią się na kontach emerytów już 1 kwietnia - podała prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

- Chciałabym zapewnić wszystkich świadczeniobiorców, że emerytury i renty są wypłacane na czas. Tak samo jest w przypadku dodatkowego świadczenie, czyli tak zwanej trzynastej emerytury, która wynosi 1200 złotych brutto, czyli 981 złotych "na rękę" - podkreśliła prezes ZUS.

Dla kogo

Tak zwana trzynastka przysługuje uprawnionym między innymi do emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Te osoby otrzymają trzynastkę, o ile w dniu 31 marca mieli prawo do jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona, na przykład z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków, to trzynastka nie będzie przysługiwać.

Wypłata trzynastych emerytur

Aby otrzymać to świadczenie, nie trzeba nic robić, gdyż zostanie ono wypłacone wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 złotych brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 złotych brutto. ZUS wypłaci tak zwane trzynastki razem ze świadczeniem przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności w ZUS jest kilka: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dzień miesiąca. O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny opis, dzięki czemu będzie je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.

Autor: mb/ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock