12 listopada wolny od pracy. Które sklepy będą otwarte?

Z kraju

Radosław Knap o 12 listopada
wideo 2/25

12 listopada ma być dniem wolnym od pracy i handlu. Taki był zamysł rządzących, którzy wczoraj ostatecznie przyjęli ustawę w tej sprawie. Problem w tym, że przepisy są mało precyzyjne i teoretycznie otwierania sklepów nie zakazują. Zapytaliśmy największe sieci handlowe, jakie mają plany na najbliższy poniedziałek.

W środę prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą 12 listopada 2018 roku Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przepisy weszły w życie w czwartek.

Handel 12 listopada

Jedna z przyjętych wcześniej przez posłów poprawek skreśliła artykuł 3 ustawy, zgodnie z którym 12 listopada miały nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedziele i święta w placówkach, takich jak między innymi sklepy, hurtownie czy domy towarowe.

W związku z tym - zgodnie z intencją wnioskodawców - supermarkety będą zamknięte nie tylko w niedzielę 11 listopada, ale także w poniedziałek.

W ocenie części komentatorów przyjęta ustawa może być jednak nieskuteczna. Z obowiązującej obecnie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wynika bowiem, że takie ograniczenia mogą występować tylko w konkretnych dniach wymienionych w ustawie o dniach wolnych. Na liście są między innymi Nowy Rok, Święto Trzech Króli, Wszystkich Świętych, Wielkanoc, Boże Narodzenie. Dnia 12 listopada nie ma.

Wątpliwości stara się rozwiać Państwowa Inspekcja Pracy. Z interpretacji wydanej przez PIP wynika, że 12 listopada należy traktować tak samo jak dni objęte ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.

Postanowiliśmy zatem wysłać pytania w tej sprawie do przedstawicieli największych sieci handlowych w Polsce. Część z nich w rozmowie z tvn24bis.pl zwracała uwagę, że choć ustawa zawiera furtkę do otwarcia sklepów w poniedziałek, to jednak pozostaną one zamknięte.

Decyzje sklepów

W związku z wprowadzonym świętem narodowym 12 listopada nieczynne będą wszystkie sklepy Lidl. "Firma Lidl Polska zadecydowała, że sklepy Lidl będą zamknięte w dniu 12 listopada. Dodatkowy dzień pozwoli wszystkim naszym pracownikom lepiej uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości" - wskazano w przesłanym nam komunikacie.

Na zrobienie zakupów nie ma również co liczyć również w sklepach należących do Netto. "Dzisiaj rano (w czwartek - red.) oficjalnie poinformowaliśmy pracowników, że nasze sklepy będą zamknięte w poniedziałek. Pracownicy otrzymali także informacje, dotyczące miesięcznej normy godzin pracy i zostali poproszeni o dostosowanie grafików do nowych przepisów" - poinformowała Mariola Skolimowska z biura prasowego sieci.

Tesco jeszcze przed startem środowego posiedzenia poinformowało, że 12 listopad sklepy tej marki pozostaną nieczynne.

"Biorąc pod uwagę standardy operacyjne i wymagania związane z procesami planowania - oraz szanując czas naszych pracowników, których nie chcemy zostawiać w niepewności do ostatniej chwili - poinformowaliśmy nasze koleżanki i kolegów z wyprzedzeniem, iż sklepy Tesco 12 listopada będą nieczynne" - czytamy w komunikacie prasowym. "Sklepy pracują w standardowych godzinach do soboty, 10 listopada, a następnie od wtorku, 13 listopada" - dodano.

Zakupów nie zrobimy również w sklepach E.Leclerc, Polomarket oraz Ikea. Ponadto zamknięte będą hiper- i supermarkety Carrefour. Wyjątkiem będą jednak punkty prowadzone przez franczyzobiorców. "Przedsiębiorcom, prowadzącym działalność w ramach współpracy franczyzowej, Carrefour Polska pozostawia możliwość samodzielnego decydowania o otwarciu sklepów" - poinformowało biuro prasowe sieci.

Do momentu opublikowania artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi od przedstawicieli Biedronki, Dino, Kauflandu oraz Pepco. Decyzji w sprawie 12 listopada nie podjęło jeszcze Auchan.

Przedstawiciele Żabki wskazali, że decyzję o otwarciu sklepów Żabka i Freshmarket podejmą osoby prowadzące poszczególne placówki. "Franczyzobiorcy mogą skorzystać z wyłączeń zawartych w Ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, w szczególności z wyłączenia dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż we własnym zakresie. Decyzję o godzinach otwarcia sklepów podejmą sami franczyzobiorcy, a informacje będą dostępne w poszczególnych placówkach" - czytamy w odpowiedzi przesłanej przez biuro prasowe sieci.

Zakupy zrobimy także w małych osiedlowych placówkach, pod warunkiem, że za kasą stanie właściciel. Wskazywał na to w swoim wczorajszym stanowisku Główny Inspektor Pracy.

Co z galeriami handlowymi?

Nadal nie wiadomo jednak, co z galeriami handlowymi.

Dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych Radosław Knap w stanowisku wydanym w czwartek wskazał, że brak jest możliwości jednoznacznego przesądzenia kwestii dopuszczalności prowadzenia handlu w poniedziałek, "zwłaszcza w kontekście rozbieżnych opinii prezentowanych tak przez Państwową Inspekcję Pracy, jak i specjalistów z zakresu pracy".

Zwrócił jednak uwagę, że to "Państwowa Inspekcja Pracy jest organem odpowiedzialnym za kontrolę przestrzegania i egzekwowania przepisów pracy, w tym także za kontrolę zastosowania się przedsiębiorców do przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele".

"Wobec powyższego za uzasadnione wydaje się rekomendowanie, mimo wszystko, zastosowania się do stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy, uznającego konieczność stosowania w dniu 12 listopada 2018 r. przepisów dotyczących ograniczenia prowadzenia handlu i wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta, choć niestety nie wynika to z przepisów ustawy" - podkreślił dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Oznacza to - w jego opinii - że w centrach handlowych będzie możliwe otwarcie placówek handlowych ujętych w katalogu "wyłączeń" spod zakazu handlu w niedziele. Przypomnijmy, że na tej liście znajdują się między innymi piekarnie, cukiernie, stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówki pocztowe. Zakupy 12 listopada będzie można zrobić także w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: