Kolejna grupa może pracować 12 listopada. Resort rozwiewa wątpliwości

Z kraju

Radosław Knap o 12 listopada
wideo 2/25

Nadal nie znamy ostatecznego kształtu ustawy o ustanowieniu 12 listopada 2018 roku dniem wolnym od pracy. Nie wiadomo zatem, kto będzie miał dodatkową okazję do odpoczynku. Takie wątpliwości nie dotyczą jednak kierowców tirów.

Ministerstwo Infrastruktury w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie poinformowało, że "nie prowadzi prac legislacyjnych w sprawie wprowadzenia ograniczeń w ruchu pojazdów 12 listopada 2018 roku".

Zakaz ruchu dla ciężarówek

W przypadku dni świątecznych - m.in. 1 oraz 11 listopada - w godzinach od 8.00 do 22.00 na obszarze całego kraju obowiązują ograniczenia ruchu ciężarówek.

Zgodnie z zapowiedzią resortu infrastruktury taki zakaz ruchu nie będzie jednak obowiązywał 12 listopada. Zmiana bowiem wymagałaby nowelizacji rozporządzenia, której ministerstwo nie planuje.

12 listopada wolny od pracy

Tego dnia będą także pracować publiczne szpitale, ambulatoria i apteki. Nadal nie wiadomo, co z pracownikami handlu.

W projekcie ustawy wnioskodawcy wskazali, że w dniu 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu.

Senatorowie opowiedzieli się wprawdzie w piątek za poprawką zmierzającą do tego, aby tego dnia obowiązywały zasady dotyczące ograniczenia handlu, analogiczne do obowiązujących w niedzielę i inne dni świąteczne. Propozycje zmian zgłoszone przez senatorów prawdopodobnie nie zyskają jednak aprobaty posłów.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała dopytywany w poniedziałek w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24, czy handel będzie 12 listopada działał, odparł: - Tak jak przewiduje ustawa, będzie działał.

Tym samym oznaczałoby to odrzucenie poprawki przyjętej przez senatorów.

Radość przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność Alfreda Bujary może się zatem okazać przedwczesna. W piątek podkreślał, że zgłoszona w piątek przez Senat poprawka spowoduje, iż około 800 tysięcy pracowników handlu także będzie mogło świętować 12 listopada.

Prezydent podpisze ustawę

Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 7-9 listopada. Oznacza to, że prezydent będzie miał bardzo mało czasu na podpisanie ustawy.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski napisał jednak w poniedziałek na Twitterze, że Andrzej Duda podpisze ustawę wprowadzającą dodatkowy dzień wolny od pracy 12 listopada tego roku.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: