110 milionów na projekty kulturalne Pomorza Zachodniego

Z kraju

110 milionów na projekty kulturalne Pomorza Zachodniego

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Rozbudowa teatru w Szczecinie, przebudowa zabytkowej promenady w Świnoujściu, budowa sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego, czy rozbudowa średniowiecznego grodziska i podzamcza w Moryniu - to tylko niektóre z projektów, które w latach 2014-2020 otrzymały unijne wsparcie w kwocie ponad 110 milionów złotych. To potężny zastrzyk gotówki dla inicjatyw związanych z dziedzictwem kulturowym Pomorza Zachodniego.

Wszystko dzięki RPOWZ - za tym skrótem kryje się Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego.

Jednym z beneficjentów programu jest Teatr Polski w Szczecinie, który wkrótce zmieni się nie do poznania. Znany i szanowany teatr istnieje od 1946 roku, ale jak przekonują widzowie, aktorzy i pracownicy teatru - czas na zmiany. - Szczecin i Pomorze Zachodnie nigdy nie miały teatru dramatycznego z prawdziwego zdarzenia - przyznaje Karolina Gradowska, pełnomocnik ds. rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie. - Pozyskane środki przyczyniły się do tego, że teatr zacznie funkcjonować w budynku przystosowanym do takiej działalności.

Wartość całej inwestycji to 105 milionów złotych, z czego 43 miliony to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Dotychczasowy budynek zostanie zmodernizowany, a w nowej, zbudowanej od podstaw, części teatru powstaną aż 3 nowe sale teatralne. - Bez tego dofinansowania, bez tych środków, ta inwestycja nie byłaby możliwa - dodaje Gradowska.

Rozbudowa teatru to najbardziej spektakularny i najbardziej kosztowny projekt z dziedziny kultury dofinansowany w ramach RPOWZ. Pozostałe projekty jednak robią wcale nie mniejsze wrażenie.

W Świnoujściu historyczna promenada zostanie odnowiona i nabierze przedwojennego kształtu. Pojawią się też na niej nowe atrakcje: tężnie i wodny zegar słoneczny.

W Chłopach dzięki środkom unijnym powstanie nowa atrakcja turystyczna - wioska rybacka, a w Moryniu zrekonstruowany zostanie średniowieczy gród. Dzięki temu powstanie nowa atrakcja turystyczna i kulturalna.

W ramach programu powstaje też wyjątkowa w skali kraju sieć ścieżek rowerowych, która połączy Pomorze Zachodnie wzdłuż i wszerz. Umożliwi to aktywne poznawanie atrakcji kulturalnych i najpiękniejszych obszarów Pomorza Zachodniego. Duża liczba nowych, rowerowych turystów to także szansa na rozwój gospodarczy mniejszych miejscowości.

Najważniejsze liczby

Autor: Artykuł sponsorowany / Źródło: Artykuł sponsorowany

Raporty: