Czy 11 listopada sklepy będą otwarte?

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Maciej Witucki o zakazie handlu w niedziele
Maciej Witucki o zakazie handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/7
TVN24Maciej Witucki o zakazie handlu w niedziele

W środę 11 listopada obchodzimy Dzień Niepodległości. Jest to święto, zatem tego dnia nie zrobimy zakupów w większych sklepach. Czynne będą tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele lub te, które nie są objęte zakazem handlu. Z powodu epidemii wywołanej przez koronawirusa w sklepach obowiązują limity osób, godziny dla seniorów oraz maseczki, dostęp do rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych.

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu zakaz obowiązuje w niedziele i święta. 11 listopada to Święto Niepodległości - w związku z tym placówki handlowe będą tego dnia zamknięte.

W 2020 roku zostały tylko dwa wyjątki od zakazu - ograniczenie nie będzie obowiązywało jeszcze jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, czyli 13 i 20 grudnia.

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Wśród wyjątków, w których zakaz nie obowiązuje, są m.in. cukiernie, lodziarnie, stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, sklepy z prasą, kawiarnie.

Złamanie zakazu handlu w niedzielę może grozić karą w wysokości od 1000 zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii i nowymi obostrzeniami - od soboty 7 listopada do 29 listopada br. w galeriach handlowych będą otwarte tylko sklepy spożywcze, drogerie oraz apteki i punkty usługowe, np. pralnie czy poczta.

Handel w czasie pandemii

Do 29 listopada 2020 roku w otwartych sklepach i placówkach pocztowych o powierzchni nie większej niż 100 m kwadratowych może przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 m kw., w sklepach powyżej 100 m kw. – jedna osoba na 15 m kw.

W sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i w placówkach pocztowych nadal obowiązują godziny dla seniorów - od godziny 10.00 do południa zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.

We wszystkich placówkach handlowych obowiązuje wymóg noszenia maseczek ochronnych, sklepy mają obowiązek udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Niedziele handlowe w 2020 rokuPAP

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości