1000 plus zamiast 500 plus? Minister finansów o podniesieniu świadczenia

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Zmiany w 500 plus? Kowalczyk: oficjalnej dyskusji nie ma
Zmiany w 500 plus? Kowalczyk: oficjalnej dyskusji nie maTVN24
wideo 2/5
TVN24Zmiany w 500 plus? Kowalczyk: oficjalnej dyskusji nie ma

Nie dyskutujemy i nie ma mowy o podniesieniu 500 plus do 1000 plus - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska. W tym roku priorytetem, jaki stanął przed polskim budżetem, jest szeroko pojęte bezpieczeństwo - dodała. W środowym wydaniu "Super Express" opublikował sondaż Instytutu Badań Pollster, w którym 70 proc. badanych stwierdziło, że podniesienie 500 plus do 1000 zł pomogłoby PiS wygrać jesienne wybory parlamentarne.

- Temat waloryzacji (500 plus - red.) powraca co chwilę (...) od pewnego czasu. Na ten temat nie dyskutujemy, (...) nie ma mowy o podniesieniu do 1000 plus - powiedziała szefowa resortu finansów w środę na antenie Radia Zet.

- Mówiąc o tym programie, należy popatrzyć na cele, które zostały osiągnięte, czyli przede wszystkim znaczne ograniczenie ubóstwa, i to rzeczywiście miało miejsce, ale pewnie trzeba się też przyjrzeć temu, jeżeli chcemy mówić o waloryzacji, chcemy mówić o jakichś zmianach, generalnie o tych celach, które powinny być zrealizowane i które chcemy osiągnąć, i tak ten fundusz kształtować - dodała.

Jak wskazała Rzeczkowska, jeżeli powstałby pomysł waloryzacji 500 plus, to trzeba by wszystko dokładnie przeliczyć.

- Tylko przypomnę, że w tym roku priorytety, które stanęły przed polskim budżetem, to jest przede wszystkim szeroko pojęte bezpieczeństwo i to jest bezpieczeństwo obronne, wydatki obronne i tutaj naprawdę ponosimy duży koszt tego, że przez wiele, wiele lat na tym dziale gospodarki oszczędzaliśmy - powiedziała minister.

Działanie pomocne w wyborach

W środowym wydaniu "Super Express" opublikował sondaż Instytutu Badań Pollster dla "SE", w którym 70 proc. badanych stwierdziło, że podniesienie 500 plus do 1000 zł pomogłoby PiS wygrać jesienne wybory parlamentarne.

"Elektorat PiS biednieje przez wojnę, dlatego 1000 plus na pewno pomogłoby partii Kaczyńskiego w zwycięstwie nad PO" - skomentował cytowany w artykule prof. Kazimierz Kik, politolog.

Jak podano w publikacji, w badaniu zapytano Polaków, czy podniesienie świadczenia 500 plus do 1000 zł pomoże PiS wygrać wybory. 28 proc. ankietowanych stwierdziło, że tak; 42 proc. odpowiedziało, że raczej tak; 10 proc., że nie, a 20 proc., że raczej nie. Badanie wykonano 13 i 14 marca na próbie 1037 dorosłych Polaków.

Takie rozwiązanie mogłoby jednak słono kosztować. "Koszt 1000+ to 80 mld zł rocznie. Planowane dochody budżetowe na ten rok: 604 md zł.. Będzie to stanowić 13,2 proc. dochodów całego budżetu państwa. Przyznaję, stały mechanizm waloryzacji 500+ jest potrzebny. Ale nie taki skokowy" - napisał na Twitterze ekonomista Rafał Mundry.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Wirestock Creators / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości