Miliard na nowe technologie. By poprawić środowisko

TVN24 Biznes

PAPNFOŚiGW: 1 mld na wdrażanie nowych technologii środowiskowych przez firmy

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przygotowuje program, który ma pomóc firmom wdrażać nowe technologie i produkować innowacyjne urządzenia związane z ochroną środowiska czy rozwiązaniami dla energetyki - poinformowała prezes funduszu Małgorzata Skucha. Budżet programu wyniesie 1 mld zł.

Prezes Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej dodała, że program "Sokół" jest obecnie konsultowany z przedsiębiorcami, a pod koniec października ma być zatwierdzony przez radę nadzorczą Funduszu.

- Chcemy, aby po raz pierwszy w historii narodowego funduszu był to program dedykowany do stwarzania nowych technologii. Jest to w pewnym sensie następca programu "Gekon", ale tam skupialiśmy się przede wszystkim na dofinansowaniu prac naukowo-badawczych, z ewentualnym późniejszym wdrożeniem - powiedziała. Wyjaśniła, że "Sokół" ma wspierać projekty bardziej dojrzałe niż w Gekonie, czyli po etapie prac badawczych (np. posiadające już patenty).

- Chcemy, aby ci, którzy mają innowacyjne rozwiązania, mogli znaleźć u nas finansowanie. Jest to nasz pierwszy program, który finansowanie zwrotne oferuje nie tylko w formie pożyczek, ale również wejść kapitałowych. Chcemy, aby przedsiębiorca z dobrym pomysłem już nie prowadził badań, ale wdrażał nową technologię - zaznaczyła Skucha. Kwota pożyczek ma sięgać do 90 mln zł, natomiast wejście kapitałowe - od 3 mln zł wzwyż.

Prezes dodała, że chodzi o pomoc finansową np. w budowie linii technologicznej, czy nawet zakładu, który będzie produkował nowe urządzenia związane z ochroną środowiska, efektywnością energetyczną czy rozwiązaniami dla energetyki.

- Jeżeli program spotka się z uznaniem przedsiębiorców, to będziemy rozważać zwiększanie jego budżetu - zapewniła szefowa NFOŚiGW.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin