Wszystkich Świętych spędzisz w pracy? Zobacz, co ci się należy

Z kraju


Wszystkich Świętych nie dla wszystkich będzie okazją do spędzenia czasu z najbliższymi. Nie brakuje bowiem zawodów, w których zatrudnieni ten dzień spędzą w pracy. Przysługują im jednak za to pewne dodatki.

Kodeks pracy przewiduje zawody, których przedstawiciele mogą pracować w święta. Są wśród nich m.in. pracownicy branży gastronomicznej, hotelarskiej, transportu, komunikacji, rolnictwa, zakładowych strażach pożarnych, czy zakładów opieki zdrowotnej.

Na odpoczynek mogą natomiast liczyć handlowcy zatrudnieni w ramach umowy o pracę. W takie dni w sklepie może bowiem sprzedawać tylko właściciel lub osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych. Dlatego należy liczyć się z tym, że we wtorek większość sklepów będzie zamkniętych.

Dodatki

Ci którzy wybiorą się do pracy w święta powinni jednak pamiętać, że w zamian przysługują im pewne dodatki.

Pracownikowi wykonującemu prace w święta, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy. Taki dzień pracy musi przysługiwać w czasie bieżącego okresu rozliczeniowego.

W razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie, pracownikowi należy się dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za dzień pracy.

Zobacz materiał TVN24 o długim weekendzie na polskich drogach:

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl