Pracujesz 1 listopada? Sprawdź, co należy ci się za pracę w święto

Z kraju

TVN24 BiS"Biznes dla Ludzi", cz.2

Większość odwiedza dziś cmentarze i spotyka się z bliskimi. Jednak nie wszyscy mają dziś wolne. Czy pracodawca musi takim pracownikom zapłacić wyższe wynagrodzenie lub udzielić dodatkowego dnia wolnego? Trzeba też pamiętać, że dziś większość sklepów jest zamknięta.

Adwokat Edyta Defańska-Czujko wyjaśnia, że Kodeks pracy określa wyjątkowe zawody, których przedstawiciele mogą pracować w święta, a więc także 1 listopada.

Kto pracuje?

- Są to np. pracownicy branży gastronomicznej, komunikacji, czy zakładów opieki zdrowotnej. Nie mogą natomiast pracować w takie dni np. pracownicy handlu. Tacy pracownicy zatrudnienie w ramach umowy o pracę nie mogą w święta wykonywać swoich obowiązków. Zatem w sklepie może sprzedawać tylko właściciel lub osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych - wyjaśnia mec. Edyta Defańska-Czujko. Ekspertka wyjaśnia, że pracownicy zawodów biurowych, którym przysługuje wolne w święta, w wyjątkowej sytuacji i na polecenie przełożonego powinni stawić się w pracy.

Premia za pracę

- Oczywiście musi to być uzasadnione - podkreśla Defańska-Czujko i dodaje, że w zamian za pracę w święta pracownikom przysługują pewne dodatki. - W pierwszej kolejności pracodawca w zamian za pracę w święta będzie musiał dać pracownikowi dzień wolnego, a jeżeli to nie będzie możliwe, to pracownikowi będzie przysługiwał dodatek za pracę w wysokości 100 proc. wynagrodzenia - dodaje.

Zastrzega jednak, że Kodeksu pracy mówi, że pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny, jeśli w danym roku święto przypada w sobotę. Czyli w tym roku za pracę w Święto Zmarłych, które przypada w niedzielę, pracodawca nie ma obowiązku udzielić dodatkowego dnia wolnego.

Autor: msz/ / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock