Takiej liczby turystów nie było od 2000 roku. "Jeśli chcecie pomóc, przyjedźcie na wakacje"

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP

Włochy tego lata może odwiedzić nawet 68 milionów turystów. Tak wynika z prognoz instytutu badawczego Demoskopika. Najpopularniejsze kierunki to Toskania i Emilia-Romania. Przewodniczący władz Emilii-Romanii Stefano Bonaccini zachęca do odwiedzenia tego regionu, którego duże obszary zostały dotknięte w maju katastrofalną powodzią. - Jeśli chcecie pomóc, przyjedźcie na wakacje. W ten sposób pomożecie naszym pracownikom branży turystycznej - podkreślił.

Instytut badawczy Demoskopika prognozuje, że liczba turystów we Włoszech będzie wyższa o ponad 4 procent niż w poprzednim roku, gdy przyjechało 65 milionów osób, a ich wydatki wzrosną o 5 procent. Szacuje się, że turyści wydadzą 46 miliardów euro. O kilka punktów procentowych przekroczona zostanie też liczba turystów z 2019 roku, a więc ostatniego przed pandemią COVID-19.

W całych Włoszech "być może zarejestrowana zostanie najwyższa liczba od 2000 roku, zarówno jeśli chodzi o turystów, jak i noclegi" - powiedział prezes instytutu Raffaele Rio, przedstawiając raport "Turystyczna prognoza na lato 2023". Wakacje na Półwyspie Apenińskim od czerwca do września tego roku wybrało już ponad 35 milionów cudzoziemców.

Najpopularniejsze kierunki to Toskania, gdzie lato spędzi 7,4 miliona Włochów i obcokrajowców, a także Emilia-Romania - tam przyjedzie ponad 6 milionów osób. Właśnie przewidywania dotyczące tego regionu, częściowo dotkniętego przez katastrofalną powódź, uznano za szczególnie pocieszające. W żywiole nie ucierpiała Riwiera nad Adriatykiem.

Zarezerwowanych zostanie około 267 milionów noclegów w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wakacyjnych.

Wakacje w regionie Emilia-Romania

Stefano Bonaccini, przewodniczący władz Emilii-Romanii, skierował niedawno apel do turystów. W wywiadzie dla stacji telewizyjnej Sky Tg24 powiedział: "Wiele osób mnie pyta - jak możemy pomóc? Jeśli chcecie pomóc, przyjedźcie na wakacje. W ten sposób pomożecie naszym pracownikom branży turystycznej, którzy z racji swojej gościnności, profesjonalizmu i poziomu usług nie mają konkurencji na świecie".

Apel ten Stefano Bonaccini wystosował po tym, gdy kolejne badania przeprowadzone przez regionalną agencję do spraw ochrony środowiska potwierdziły, że można kąpać się w morzu w kurortach w pasie wybrzeża, znanym jako Riviera Romagnola, od miejscowości koło Ferrary po Cattolica. Wyjątkiem jest plaża w Casal Borsetti koło Rawenny.

To zaś oznacza - jak poinformowały miejscowe władze - że można kąpać się w 97 z 98 miejscowościach nadmorskich.

- Wyniki analiz potwierdzają dobry stan naszego morza, z pewnymi problemami na ograniczonym odcinku - podkreślił szef wydziału do spraw turystyki we władzach regionu Andrea Corsini.

- Ale ogólny obraz sytuacji nad naszym morzem jest pozytywny- zapewnił. - Riwiera jest gotowa - oświadczył Corsini.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości