Wakacje w Polsce. "Nie obyło się bez nerwów"

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Piotr Henicz: wydaję mi się, że zaczniemy wracać do tego, że wyjazdy wakacyjne staną się formą luksusu (wypowiedź z 1 sierpnia 2022)
Piotr Henicz: wydaję mi się, że zaczniemy wracać do tego, że wyjazdy wakacyjne staną się formą luksusu (wypowiedź z 1 sierpnia 2022)TVN24
wideo 2/6
TVN24Piotr Henicz: wydaję mi się, że zaczniemy wracać do tego, że wyjazdy wakacyjne staną się formą luksusu

W te wakacje w hotelach zabrakło turystów z zagranicy. Z kolei Polacy rezerwowali miejsca na ostatnią chwilę - stwierdził ekspert rynku hotelowego Marcin Mączyński. Jego zdaniem koniec wakacji może dać satysfakcjonującą frekwencję, zwłaszcza w sytuacji dobrej pogody nad morzem i na Mazurach.

Jak powiedział PAP sekretarz generalny z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński, tegoroczny sezon wakacyjny hotele kończą na plusie. - Nie obyło się jednak bez nerwów, zwłaszcza jeśli chodzi o frekwencję i koszty prowadzenia działalności - powiedział.

"Obcokrajowcy nie decydują się na przyjazd do Polski na urlop"

Dodał, że tego lata rodzime hotele cierpiały na niedobór gości z zagranicy. - W związku prowadzonymi działaniami wojennymi w Ukrainie, obcokrajowcy nie decydują się na przyjazd do Polski na urlop. Nie pomogły też podwyżki cen biletów lotniczych oraz pojawiające sią kłopoty organizacyjne na międzynarodowych lotniskach - wskazał.

Jak zaznaczył, hotelarzom doskwierało też tzw. krótkie okienko rezerwacyjne. - Obserwowane od wielu miesięcy zjawisko rezerwacji na ostatnia chwilę towarzyszyło nam również w wakacje. Goście hotelowi rezerwują pobyty w hotelach dosłownie na kilka dni przed przyjazdem, co bardzo utrudnia sprawną organizację pracy obiektu - wyjaśnił.

Mączyński zwrócił uwagę, że dopiero od drugiej połowy lipca hotele zauważyły wyraźny wzrost rezerwacji, w sierpniu zbliżyły się do średniego obłożenia na poziomie zeszłego roku, co nie oznacza jednak, że również przychody są na podobnym poziomie.

"Koszty prowadzenia hotelu czy restauracji rosną w zastraszającym tempie"

Dodał, że pod względem liczby gości w wakacje wygrywają hotele wypoczynkowe, zwłaszcza te w najpopularniejszych kierunkach wypoczynkowych Polaków, czyli nad morzem i w górach. Mączyński przypomniał, że z wakacyjnej ankiety przeprowadzonej wśród hotelarzy wynikało, że tylko 6 proc. nie przekroczyło frekwencji 30 proc., satysfakcjonujący poziom obłożenia powyżej 50 proc. uzyskało 81 proc. hoteli, z czego ponad połowa uzyskała obłożenie powyżej 70 proc.

Według eksperta ostatni weekend wakacji, dzięki dobrej pogodzie w całym kraju, również powinien być frekwencyjnie udany. - Zwłaszcza nad morzem i na Mazurach szykuje się piękna pogoda - zaznaczył.

Zauważył, że lato to tradycyjnie trudniejszy czas dla hoteli położonych w miastach, obiektów biznesowych, zwłaszcza przy braku turystów z zagranicy. - Trzeba jednak podkreślić, że również te obiekty starały się przyciągnąć gości, oferując w tym roku różnorodne atrakcje, również uwzględniające potrzeby rodzin z dziećmi wciąż korzystających z bonu turystycznego - powiedział.

Mączyński zwrócił uwagę, że przed branżą hotelową są problemy wynikające z rosnących kosztów działalności oraz braku pracowników. - Koszty prowadzenia hotelu czy restauracji rosną w zastraszającym tempie. Każdego miesiąca budżet wydatków przekracza przyjęte założenia. Przykładowo w gastronomii hotelowej, ceny produktów spożywczych z czerwca, czyli początku sezonu wakacyjnego mają się nijak do cen w sierpniu - wyjaśnił.

Zwrócił też uwagę na ogromne - trzycyfrowe podwyżki cen gazu i energii elektrycznej.

Jak przypomniał ekspert, w czasie pandemii hotele były zmuszone zwolnić dziesiątki tysięcy pracowników, dlatego dzisiaj stoją przed problemem z brakiem wykwalifikowanej kadry.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości