500 złotych na wakacje. Ogromna liczba niewykorzystanych bonów

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Wakacje 2022. Piotr Henicz o cenach
Wakacje 2022. Piotr Henicz o cenachTVN24
wideo 2/5
TVN24Wakacje 2022. Piotr Henicz o cenach

To ostatnie wakacje, podczas których można skorzystać z bonu turystycznego. Termin na skorzystanie ze świadczenia to 30 września. Po tej dacie nie będzie można nim opłacić wypoczynku ani pobytu w hotelu - wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS podaje też, że na blisko 4,3 miliona bonów nadal nieaktywnych jest 895 tysięcy.

Od sierpnia 2020 r. za pomocą bonu rodzice mogą płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Jak przekazała Polskiej Agencji Prasowej prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, do tej pory opłacono za pośrednictwem bonu transakcje o wysokości 2,3 mld zł.

Wakacje 2022 - bon turystyczny

- Najwięcej zyskały firmy i organizacje z terenu województwa małopolskiego, bo rodzice i opiekunowie zostawili tam w formie bonu prawie pół miliarda złotych. Drugim województwem, gdzie do organizatorów turystyki trafiła największa kwota z transakcji bonami, to firmy z województwa pomorskiego. Kwota transakcji bonami w Pomorskiem przekroczyła 418 milionów złotych - wskazała szefowa ZUS.

Dodała, że spośród 4,3 mln przyznanych bonów aktywowano ponad 79 proc., czyli 3,4 mln, z czego przeszło 2 mln bonów zostało całkowicie wykorzystanych. Wciąż nieaktywnych pozostaje ponad 895 tys. bonów.

ZUS przypomina, że bon przyznawany jest na dziecko urodzone do końca 2021 r., na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus.

Rodzice dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku (październik-grudzień) także mogą wykorzystać bon turystyczny, mimo że wniosek o 500 plus złożyli po 31 grudnia 2021 r. Ważne, żeby zrobili to w ciągu trzech miesięcy od narodzin. Zgodnie z przepisami rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500 plus, licząc od dnia urodzenia dziecka. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli wniosek na początku 2022 r., na dziecko urodzone w 2021 r., też mogą liczyć na bon.

Na dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł, jednak, aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Bon turystyczny - jak skrozystać?

Bon turystyczny jest dostępny tylko na Platformie Usług Elektronicznych. Wystarczy wejść na swój profil, w zakładkę "ogólny", po lewej stronie ekranu jest zakładka "bon turystyczny". Po kliknięciu w nią należy uzupełnić niezbędne dane kontaktowe, czyli adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Aktywować bon można w dowolnym momencie, nawet na dzień przed planowanym wyjazdem.

Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego, ma 16-cyfrowy numer. Nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Można nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty. Bon turystyczny ważny jest do końca września tego roku. Do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, a sama usługa może się odbyć nawet po tej dacie.

Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Dla wszystkich, którzy mają pytania związane z funkcjonowaniem bonu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinię (codziennie w godz. 7.00-20.00) pod numerem 22-11-22-111, a pytania można też zadawać, pisząc na adres: bon@zus.pl.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości