Opłata za spacer nad Bałtykiem. Niemcy robią krok wstecz

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Maszyna-kret rozpoczęła drążenie tunelu łączącego Uznam i Wolin (wideo z marca 2021)
Maszyna-kret rozpoczęła drążenie tunelu łączącego Uznam i Wolin (wideo z marca 2021)tvn24
wideo 2/3
tvn24Maszyna-kret rozpoczęła drążenie tunelu łączącego Uznam i Wolin (wideo z marca 2021)

Opłata uzdrowiskowa za pobyt na plażach lub na promenadach po niemieckiej stronie wyspy Uznam nie zmieni się - poinformował Urząd Miasta Świnoujście. Od 1 kwietnia 2023 roku opłata miała wzrosnąć o 1,20 euro do 3,90 euro za osobę, co stanowi równowartość ponad 18 złotych. "Przedstawiciele strony niemieckiej poinformowali nas, że Usedom Tourismus GmbH zawiesza wprowadzanie podwyżki" - przekazał Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. Opłatę uzdrowiskową muszą uiszczać nawet turyści jednodniowi.

Bilety potwierdzające uiszczenie opłaty uzdrowiskowej (kurtaxe, jak nazywa się w Niemczech opłata uzdrowiskowa) można kupić w specjalnych automatach na promenadzie lub w punktach informacji turystycznej. Świnoujska Organizacja Turystyczna (SOT) kilka tygodni temu informowała, że od początku kwietnia dzienna opłata wzrośnie o 1,20 euro do 3,90 euro od osoby.

Niemiecka opłata uzdrowiskowa bez zmian

Ostatecznie opłata pozostanie bez zmian. Taka informacja pojawiła się na kolejnym spotkaniu przedstawicieli samorządu i Świnoujskiej Organizacji Turystycznej z niemiecką branżą turystyczną i samorządowcami z wyspy Uznam, do którego doszło w środę w Świnoujściu.

"Przedstawiciele strony niemieckiej poinformowali nas, że Usedom Tourismus GmbH zawiesza wprowadzanie podwyżki kurtaxe, która miała obowiązywać od 1 kwietnia" - powiedział, cytowany w komunikacie, Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Świnoujście chce pójść o krok dalej i stara się o całkowite zniesienie opłaty dla swoich mieszkańców. Z informacji przekazanych przez Żmurkiewicza wynika, że przedstawiciele strony niemieckiej "zobowiązali się również wesprzeć inicjatywę świnoujskiego samorządu i ŚOT, by całkowicie znieść tę opłatę dla naszych mieszkańców".

W tym celu mają być kontynuowane polsko-niemieckie spotkania. "Spotkania będą kontynuowane, a ich celem jest całkowite zniesienie konieczności wnoszenia opłaty kurtaxe przez mieszkańców Świnoujścia, którzy odwiedzają Niemcy" - wskazał Piotr Piwowarczyk, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. "Dziękujemy niemieckim przedsiębiorcom i naszym przyjaciołom z wyspy Uznam, którzy zaangażowali się w rozwiązanie tego problemu" - dodał.

Władze Świnoujścia zwróciły uwagę, że na terenie niemieckich uzdrowisk opłatę zwaną kurtaxe uiszczają nawet turyści jednodniowi.

"Obecnie opłata ta wynosi 2,70 euro za dzień. W Świnoujściu - zgodnie z polskim prawodawstwem - podobną opłatę uiszcza się dopiero po wykupieniu noclegu i wynosi ona 5,40 zł za każdy nocleg. Turyści jednodniowi, czyli odwiedzający Świnoujście bez noclegu takiej opłacie nie podlegają" - zwrócono uwagę.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości