Najlepsze świąteczne jarmarki na świecie. Lista

Autor:
kris/ams
Źródło:
CNN
Egipt. Odkryto starożytne grobowce z hieroglifami w Sakkarze
Egipt. Odkryto starożytne grobowce z hieroglifami w Sakkarzereuters archive
wideo 2/4
reuters archiveEgipt. Odkryto starożytne grobowce z hieroglifami w Sakkarze

Portal stacji CNN utworzył listę najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych. W rankingu znalazło się 17 destynacji - między innymi w Wiedniu, Bazylei i Strasburgu.

"Nie ma nic lepszego niż świąteczny jarmark, który potrafi wprawić w świąteczny nastrój" - stwierdził CNN. Portal wskazał, że pierwszy grudniowy targ, który odnotowano, miał miejsce w Wiedniu w 1298 roku i z upływem czasu tradycja rozprzestrzeniła się na cały świat.

"Od Niemiec, przez Szwajcarię, po Nowy Jork, trudno jest znaleźć popularną destynację, w której nie odbywa się imponujący coroczny jarmark świąteczny", a "niektóre z nich są tak popularne, że same w sobie są atrakcjami turystycznymi".

CNN podkreśliło, że w ostatnich latach wiele znanych jarmarków świątecznych zostało zmuszonych do ograniczenia lub odwołania uroczystości z powodu pandemii COVID-19, ale zdecydowana większość wróciła na rok 2022.

"Oto nasze podsumowanie niektórych z najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych na całym świecie w tym roku" - napisał CNN.

Wiedeń

Jako pierwszy został wymieniony jarmark w Wiedniu - Wiener Christkindlmarkt.

"Dzięki przejażdżkom reniferów, gigantycznemu diabelskiemu młynowi i klasycznej szopce bożonarodzeniowej, magiczne widowisko w Wiedniu fantastycznie oddaje świąteczną atmosferę. Chociaż w stolicy Austrii jest około 20 jarmarków bożonarodzeniowych do wyboru, to Wiener Christkindlmarkt odbywający się przed ratuszem lub Rathausplatz jest jednym z najstarszych i najbardziej tradycyjnych wydarzeń" - wyjaśnił CNN.

Dodał, że "według urzędników wydarzenie, znane również jako wiedeński jarmark bożonarodzeniowy, jest w tym roku bardziej przyjazne rodzinom, z większymi obszarami przeznaczonymi dla młodszych gości z lodowiskiem dla dzieci o powierzchni 150 metrów kwadratowych.

"Słynne Drzewo Serc - gigantyczny klon ozdobiony setkami błyszczących serc - jest ulubionym miejscem gości i świetną okazją do robienia zdjęć. Istnieje również ponad 150 straganów oferujących smakołyki, takie jak austriackie kiełbaski i pierniki, a także domowy świąteczny poncz" - napisał amerykański portal.

Wiener Christkindlmarkt ma miejsce od 19 listopada do 26 grudnia 2022 roku.

WiedeńShutterstock

Bazylea

"Trudno znaleźć miejsce, w którym Boże Narodzenie jest lepsze niż Szwajcaria. Większość szwajcarskich miast jest o tej porze roku opanowana przez jarmarki świąteczne, a atmosfera jest niesamowita. Jarmark bożonarodzeniowy w Bazylei jest największym i prawdopodobnie najlepszym w okolicy" - stwierdził CNN.

Jak opisał portal, jarmark w Bazylei jest podzielony na dwie różne sekcje na Barfusserplatz i Munsterplatz, przy czym składa się z prawie 200 bajecznie udekorowanych straganów sprzedających świąteczne przyprawy, dekoracje i świece.

"Rodzinne atrakcje obejmują bajkowy las bożonarodzeniowy na Munsterplatz, gdzie można dekorować pierniki i świece oraz odbywają się warsztaty gwiazd i świąteczny pociąg".

Jarmark bożonarodzeniowy w Bazylei odbywał się od 24 listopada do 23 grudnia.

Bazyleacstk22 / Shutterstock.com

Strasburg

"Jeden z najstarszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie w Strasburg powstał w 1570 roku, ale od tego czasu znacznie się rozwinął. Ten niezwykle popularny targ, obejmujący ponad 10 lokalizacji, w tym część wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Grande Île, i rozświetla miasto tysiącami migoczących lampek bożonarodzeniowych i świątecznych ozdób" - napisał CNN.

Na targu, na którym znajdują się setki drewnianych straganów z domkami, sprzedaje się wszystko - od dekoracji i prezentów po lokalne alzackie wino.

"Place Klebe jest prawdopodobnie najpopularniejszym miejscem dzięki wielkiej choince. Jednak spacerując wąskimi uliczkami i ładnymi placami miasta, zwiedzający znajdą mnóstwo magicznych zabytków" - opisał portal.

Jarmark w Strasburg odbywał się od 25 listopada do 24 grudnia.

StrasburgHadrian / Shutterstock.com

Najlepsze jarmarki bożnarodzeniowe wg CNN znajdują się w tych miastach: - Wiedeń, Austria; - Bazylea, Szwajcaria; - Strasburg, Francja; - Bruksela, Belgia; - Praga, Czechy; - Barcelona, Hiszpania; - Florencja, Włochy; - Zagrzeb, Chorwacja; - Kopenhaga, Dania; - Tallin, Estonia; - Sztokholm, Szwecja; - Helsinki, Finlandia; - Budapeszt, Węgry; - Berlin, Niemcy; - Londyn, Wielka Brytania; - Toronto, Kanada; - Nowy Jork, USA.

Czytaj też: Najpopularniejsze kierunki na świąteczny wypoczynek. Lider stracił przewagę

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości