TVN24 Biznes | Turystyka

Zmiany w zasadach wjazdu do Włoch i Hiszpanii

TVN24 Biznes | Turystyka

Autor:
ToL
Źródło:
PAP

Od wtorku przy wjeździe do Włoch z innych krajów Unii Europejskiej nie trzeba już okazywać negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać również w Hiszpanii. Dotyczą one turystów, którzy wjeżdżają do tego kraju na podstawie testów antygenowych - okres ich ważności skrócono z 48 do 24 godzin.

Zasady wjazdu do Włoch od 1 lutego

Na mocy nowego rozporządzenia ministerstwa zdrowia, wjeżdżając do Włoch, wystarczy pokazać przepustkę COVID-19. Wcześniej przez półtora miesiąca należało również mieć negatywny wynik testu antygenowego z ostatniej doby lub PCR z 48 godzin.

Zmiana ta dotyczy wielu zagranicznych turystów przybywających na zimowe wakacje na północy kraju. Wszyscy muszą jednocześnie pamiętać o tym, że do hoteli, lokali gastronomicznych i wielu innych miejsc zamkniętych wstęp możliwy jest tylko po okazaniu tzw. Super Green Pass, czyli wzmocnionej przepustki, wystawionej na podstawie szczepienia lub wyleczenia z zakażenia. Przepustka ta ma we Włoszech ważność przez sześć miesięcy.

Obostrzenia we Włoszech

We Włoszech przedłużono do 10 lutego obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał w poniedziałek minister zdrowia Roberto Speranza. Tym samym przedłużył przepisy wprowadzone do końca stycznia.

Zgodnie z zarządzeniem maseczek nie muszą nosić dzieci w wieku do 6 lat, osoby dotknięte chorobami, które to uniemożliwiają oraz wszyscy w czasie zajmowania się aktywnością sportową.

Również w ramach kroków na rzecz ograniczenia szerzenia się koronawirusa dalej, do 10 lutego mają być zamknięte dyskoteki i sale taneczne.

We wtorek weszło w życie we Włoszech obowiązek szczepienia przeciwko Covid-19 dla osób powyżej 50 lat. Za jego brak wymierzana będzie kara w wysokości 100 euro.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zasady wjazdu do Hiszpanii od 1 lutego

Rząd Hiszpanii opublikował nowe przepisy dotyczące warunków wjazdu do tego kraju turystów na podstawie testów antygenowych na obecność koronawirusa. Zgodnie z nowym prawem okres ich ważności skrócono z 48 do 24 godzin.

Nowe zasady, które obowiązują od wtorku, nie zmieniają innych warunków wjazdu do Hiszpanii. W dalszym ciągu honorowane są zarówno certyfikat potwierdzający zakończenie procesu szczepień przeciwko koronawirusowi, jak też dokument lekarski informujący o przebyciu COVID-19.

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii wyjaśniło, że skrócenie okresu ważności testów antygenowych wynika z konieczności "prewencji i kontroli infekcji COVID-19" w sytuacji wciąż wysokiej liczby zakażeń.

Z szacunków resortu wynika, że pomiędzy piątkiem a poniedziałkiem w Hiszpanii zainfekowało się 182,1 tys. osób, a liczba wszystkich potwierdzonych podczas pandemii przypadków zakażenia koronawirusem jest już w kraju bliska 10 mln.

Od początku pandemii hiszpańskie służby medyczne potwierdziły zgony 93,2 tys. zakażonych osób, z których 259 zmarło podczas ostatniego weekendu.

Tymczasem we wtorek rząd wspólnoty autonomicznej Balearów, jednego z najbardziej popularnych kierunków turystycznych w Hiszpanii, zatwierdził wydawanie w formie elektronicznej certyfikatu dla pacjentów, którzy przebyli COVID-19.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Hanna Loban/Shutterstock

Pozostałe wiadomości