Zmiany w zasadach wjazdu do Grecji

Autor:
mb/dap
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes

Grecja od poniedziałku zniosła obowiązkowe testy przeciw COVID-19 dla podróżnych z paszportem covidowym. Do tej pory takie osoby musiały przed wjazdem do Grecji przedstawić negatywny wynik testu PCR lub testu antygenowego.

Od poniedziałku, 7 lutego osoby zaszczepione są zwolnione z wykonywania testu PCR oraz testu antygenowego przed przyjazdem do Grecji - informuje na swoich stronach internetowych polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Kilka dni temu wprowadzenie tych zmian ogłosił minister turystyki Wasilis Kikilias. Jak dodawał, spodziewa się, że sezon letni w tym roku zacznie się od 1 marca, czyli wcześniej niż w latach ubiegłych.

Do tej pory nawet osoby z paszportem covidowym musiały przedstawić negatywny wynik testu PCR, wykonanego najwcześniej na 72 godziny przed wjazdem, lub testu antygenowego, wykonanego w ciągu 24 godzin poprzedzających wjazd do Grecji. Obowiązek dotyczył także dzieci od 5. roku życia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ateny, GrecjaTheastock / Shutterstock.com

Zasady wjazdu do Grecji dla zaniezaszczepionych

Nic się nie zmienia dla osób niezaszczepionych. Powinny one posiadać negatywny wynik testu PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem) lub testu antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 24 h przed przyjazdem). Zaświadczenie o negatywnym wyniku powinno zostać sporządzone w języku angielskim.

Test jest obowiązkowy dla wszystkich osób niezaszczepionych powyżej 5. roku życia.

Jak czytamy na stronach greckiego rządu, ważność unijnych certyfikatów w Grecji wynosi 7 miesięcy od daty ukończenia podstawowego cyklu szczepień. Oznacza to, że osoby, które nie przyjęły dawki przypominającej, a od ukończenia cyklu podstawowego szczepienia minęło więcej niż 7 miesięcy, są traktowane są jak osoby niezaszczepione. Nadal mogą one wjechać na teren Grecji, ale po okazaniu negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego.

Losowe kontrole stanu zdrowia

Jednocześnie należy pamiętać, że każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego testu czy zaświadczenia może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. Osoby, które nie poddadzą się losowemu badaniu na obecność COVID-19 mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium Grecji.

Podróżni i osoby im towarzyszące u których wykryto COVID-19 podczas losowych kontroli przy wjeździe do kraju, zostaną objęci izolacją w hotelach kwarantannowych. Kwarantanna trwa 5 dni.

Autor:mb/dap

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Theastock / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości