Bilety lotnicze będą droższe. Eksperci o skali podwyżek

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Wakacje 2022. Jakub Porada o cenach biletów lotniczych
Wakacje 2022. Jakub Porada o cenach biletów lotniczychTVN24
wideo 2/4
TVN24Wakacje 2022. Jakub Porada o cenach biletów lotniczych

Od 2023 roku podróże lotnicze będą co najmniej o 20 procent droższe niż obecnie - pisze holenderski dziennik "De Telegraaf". Cytowani przez gazetę eksperci za ten stan rzeczy obwiniają głównie wysokie ceny paliwa lotniczego, wysoki kurs dolara oraz rosnące opłaty lotniskowe.

Już teraz opłaty na lotnisku Schiphol pod Amsterdamem są wyższe o 37 proc., a cena ropy o 50 proc. niż na początku roku.

Wzrost cen biletów lotniczych

Fakt, że ceny biletów nie podrożały dotąd znacząco mimo wzrostu cen ropy, gazeta tłumaczy tym, że linie lotnicze na ogół kupują paliwo z dużym wyprzedzeniem po stałej cenie. Problem pojawi się, kiedy kontrakty wygasną i trzeba będzie kupić paliwo po wyższej cenie, a to znajdzie odzwierciedlenie w cenie biletu.

- Do tego dochodzi wzmocnienie amerykańskiego dolara - mówi Marnix Fruitema z Barin, organizacji reprezentującej interesy linii lotniczych w Holandii. Ostatnio kurs dolara w stosunku do euro gwałtownie wzrósł, a linie płacą za ropę w amerykańskiej walucie, co dodatkowo wpłynie na koszty.

EUR/USD
USD/PLN

Limity na lotnisku Schiphol

Władze lotniska Schiphol w Amsterdamie niedawno ogłosiły przedłużenie obowiązywania dziennego limitu pasażerów. We wrześniu limit pasażerów wyniesie 67,5 tys. dziennie, a w październiku wzrośnie do 69,5 tys. Podobne ograniczenia obowiązują również w trakcie trwającego sezonu wakacyjnego.

Lotnisko Schiphol, AmsterdamAnton Gvozdikov / Shutterstock

W trakcie pandemii, gdy z powodu restrykcji w podróżowaniu ruch lotniczy znacząco zmalał, ograniczono też zatrudnienie, zwłaszcza wśród personelu naziemnego, a teraz, gdy popyt na latanie wrócił do poziomu sprzed pandemii, okazało się, że na lotniskach brakuje personelu do obsługi bagaży, kontroli bezpieczeństwa, ochrony czy sprzątania, przez co linie lotnicze nie są w stanie wykonywać wszystkich zaplanowanych lotów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Anton Gvozdikov / Shutterstock

Pozostałe wiadomości