TVN24 Biznes | Turystyka

Bon turystyczny na dłużej? "Rozważane są różne opcje"

TVN24 Biznes | Turystyka

Autor:
kris
Źródło:
PAP, Rzeczpospolita
Piotr Henicz: wydaję mi się, że zaczniemy wracać do tego, że wyjazdy wakacyjne staną się formą luksusu (wypowiedź z 1 sierpnia 2022)
Piotr Henicz: wydaję mi się, że zaczniemy wracać do tego, że wyjazdy wakacyjne staną się formą luksusu (wypowiedź z 1 sierpnia 2022)TVN24
wideo 2/6
TVN24Piotr Henicz: wydaję mi się, że zaczniemy wracać do tego, że wyjazdy wakacyjne staną się formą luksusu

Bon turystyczny traci swoją ważność 30 września. Jednak coraz bardziej prawdopodobne jest, że rodziny z dziećmi będą miały dodatkowe sześć miesięcy na wykorzystanie bonów - podała "Rzeczpospolita".

Gazeta napisała, że o możliwość przedłużenia programu, w ramach którego wprowadzono bony, zabiegali w Ministerstwie Sportu i Turystyki przedstawiciele branży turystycznej.

Jeszcze kilka tygodni temu z wypowiedzi przedstawicieli resortu wynikało, że program nie będzie kontynuowany. "Dziś na pytanie o taką możliwość resort odpowiada, że rozważane są różne opcje. Przywołuje też postulaty branży, która rekomenduje przedłużenie ważności bonów do końca pierwszego kwartału 2023 r." - czytamy w "Rz".

"Finansowanie programu Polski Bon Turystyczny odbywa się ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Trwające prace analityczne nad ewentualnym przedłużeniem jego istnienia będą rzutować na możliwość wydłużenia realizacji programu" - tak odpowiedział MSiT na zapytanie gazety.

"Z naszych mniej oficjalnych informacji wynika, że jeśli tylko będzie taka wola polityczna, informacja o przedłużeniu bonu zostanie podana na początku września" - napisał dziennik.

"To dobre rozwiązanie"

"Wprowadzając program szacowano, że jego realizacja pochłonie 4,4 mld zł. Liczba bonów przygotowanych wynosiła 4,3 mln. Jednak po dwóch latach obowiązywania programu w 100 proc. wykorzystana została tylko część z nich (2,3 mln - zrealizowano nimi płatności na kwotę 2,5 mld zł). Pieniędzy do wykorzystania zostało więc jeszcze całkiem sporo" - podała "Rz".

- To dobre rozwiązanie propopytowe, dzięki niemu wiele rodzin miało też szansę na wyjazd wakacyjny. Jest to czynnik wpływający na to, że branża ma dodatkową możliwość zasilania środkami. Bon to produkt trafiony, zarówno pod kątem społecznym, jak i gospodarczym. Podobne narzędzia istnieją też w innych krajach - stwierdził cytowany przez "Rz" Dawid Lasek, były wiceminister turystyki i przewodniczący Rady Ekspertów ds. Turystyki.

Jego zdaniem rekomendacje dotyczące przedłużania bonu Rada Ekspertów i Rada POT wydała biorąc pod uwagę zarówno jego znaczenie społeczne, jak i jego znaczenie dla branży.

Bon turystyczny - gdzie można zrealizować?

W całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Rodzice mogą zapłacić bonem np. za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, przykładowo transport i zwiedzanie.

Lista podmiotów turystycznych, w których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon turystyczny - jak aktywować?

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikatowy 16-znakowy kod.

Podczas płatności bonem w podmiocie turystycznym należy podać ten kod recepcjoniście, a następnie potwierdzić transakcję sześciocyfrowym kodem otrzymanym chwilę później w wiadomości SMS.

Gdy po zalogowaniu na PUE ZUS nie jest widoczna zakładka Polski Bon Turystyczny, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej wniosek o ustalenie prawa do bonu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP, Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości