Zuckerberg ma nasze prywatne życie w kieszeni. Teraz będzie szpiegował firmy?

Facebook at work facebook

Facebook tworzy nowy serwis dla pracowników i firm. Nowa usługa odpowiada na potrzeby rynku, ale czy przekazywane przez koncerny informacje pełne poufnych danych czy patentów, będą bezpieczne na portalu społecznościowym Marka Zuckerberga? Na dotychczas funkcjonującym Facebooku przejęcia kont i wycieki danych to chleb powszedni.

Facebook tworzy nowy serwis dla pracowników i firm. Wydaje się, że nowa usługa ma wiele zalet, ale czy przekazywane przez koncerny informacje pełne poufnych danych lub patentów będą bezpieczne na portalu społecznościowym Marka Zuckerberga? Na dotychczas funkcjonującym Facebooku przejęcia kont i wycieki danych to chleb powszedni.

Facebook at Work (FaW) - tak nazywa się nowa usługa Facebooka, która jest przeznaczona dla firm i pracowników. Aplikacja, z której testowo korzystają już wybrani użytkownicy, ma pomagać w wypełnianiu obowiązków służbowych, czyli w tym, w czym dotąd Facebook zwykle przeszkadzał.

W czym pomoże?

Facebook chce stworzyć oddzielną sieć, która będzie przeznaczona właśnie do celów zawodowych, aby prywatny profil nie odciągał pracowników od ich zadań. Sieć będzie ułatwiać komunikację służbową, a także współpracować z wykorzystaniem funkcji, które są dostępne w klasycznym Facebooku, czyli np. tworzenia grup, strumienia aktualności, wysyłania wiadomości, czy tworzenia wydarzeń. Według jego twórców może stanowić alternatywę dla poczty elektronicznej, czy innych systemów intranetowych.

Firma Marcka Zuckerberga zapewnia, że gromadzenie i dzielenie się służbowymi informacjami, które często są pełne poufnych danych, pomysłów, patentów, czy umów będzie całkowicie bezpieczne. Tu jednak pojawiają się pierwsze wątpliwości, bo wiadomo, że Facebook lubi filtrować wiadomości swoich użytkowników. Czy zatem ich cenne informacje nie wyciekną, a następnie nie wypłyną np. w konkurencyjnych spółkach? Każda firma, która będzie chciała używać Facebook at Work będzie musiała odpowiedzieć sobie na to pytanie i zaufać. Bez tego ten biznes może się nie udać.

Co z bezpieczeństwem?

Monika Czaplicka z działającej w branży social media firmy Wobuzz przypomina, że Facebook i jego pracownicy mają zawsze dostęp do treści które piszemy - do wiadomości prywatnych czy plików, które przesyłamy.

- Co nie znaczy, że czytają to wszystko - podkreśla Czaplicka i dodaje: - Łatwiej jest uzyskać dostęp do konta na Facebooku, niż do konta w prywatnej sieci czy portalu - zdarzało się nie raz, że administrator fanpage’a na tym portalu społecznościowym klikał w wiadomość, która rozsyłała wirusy czy dawała komuś niepowołanemu dostęp do konta - mówi Czaplicka.

Wyciek?

Jędrzej Niklas z Fundacji Panoptykom twierdzi, że trudno obecnie wyrokować, czy Facebook at Work będzie bezpieczny, bo nowe rozwiązania mają wciąż charakter prototypowy. - Jednak zawsze, gdy informacje lądują w chmurze, trudno uznać, że są w 100 proc. bezpieczne. Mieliśmy wiele przypadków, gdy informacje przechowywane w systemach po prostu "wyciekały". Czasami firmy oferujące tego typu usługi zastrzegają, że będą miały wgląd do informacji, które są wymieniane za pomocą takich aplikacji. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że Facebook również podąży tą drogą - ocenia Jędrzej Niklas.

Przejęcia kont

Ewa Lalik, blogerka i ekspertka od nowych technologii uważa, że żadna poważna firma nie używa obecnie znanego dotąd Facebooka do komunikacji wrażliwych danych, a jeśli to robi, to natychmiast powinna przestać.

- Nie chodzi nawet o to, że Facebook w jakiś sposób wykorzystałby takie informacje. Ważną kwestią są zwykłe, powszechne ataki, czy przejęcia kont. Chyba nie było jeszcze przypadku - a przynajmniej nie rozszedł on się szerszym echem w mediach - wykradzenia tajemnic firmy przez Facebooka właśnie, ale w tym przypadku trzeba dmuchać na zimne. Sieci wewnętrzne i protokoły nie istnieją bez powodu - ostrzega Ewa Lalik.

Jaki powinien być FaW?

Czaplicka uważa, że zanim firmy zaczną używać Facebook at Work serwis będzie musiał jasno określić zasady własności intelektualnej przekazywanych plików.

- Nie wiem, jak Facebook zamierza rozwiązać kwestię regulaminu, bo w obecnie znanym serwisie wszystko "staje się własnością" Facebooka, czyli portal ma możliwość wykorzystywania naszych danych i plików na pewnych zasadach. Nie wyobrażam sobie takiego rozwiązania w FaW - twierdzi Czaplicka i dodaje, że sukces nowej sieci Facebooka zależy głównie od użytych zabezpieczeń.

- Głównym zadaniem jest szyfrowanie danych i odpowiednie zabezpieczenia przed możliwością włamania się oraz odpowiedni regulamin ze strony Facebooka, który zapewni ochronę przesyłanej zawartości - uważa Czaplicka.

Śledzenie pracowników?

Zdaniem Niklasa z Fundacji Panoptykon ważną kwestią, którą będzie musiał rozwiązać Facebook jest również ochrona prywatności pracowników. - Doniesienia medialne wskazują, że będą istniały pewne połączenia z "normalnymi" kontami pracowników na Facebooku. Pojawia się więc pytanie, do jakich informacji będzie miał dostęp sam pracodawca. Tego oczywiście nie wiemy, a odpowiedzi trzeba będzie szukać w regulaminie. Można mieć jednak obawy, że "Facebook at Work" będzie również narzędziem, który nie tylko ułatwia komunikację w pracy, ale może również służyć do śledzenia pracowników - zauważa Jędrzej Niklas.

Dominik Batorski, socjolog z ICM Uniwersytetu Warszawskiego twierdzi, że już teraz wiele firm korzysta z podobnych usług, czyli np. systemów przechowywania plików w chmurach.

- Coraz więcej firm zakłada, że nie warto utrzymywać własnej infrastruktury, czy narzędzi komunikacyjnych, tylko korzysta z rozwiązań dostarczanych przez zewnętrzne firmy. Zamiast kupować własne serwery i potem je utrzymywać, trzymają informacje na serwerach zewnętrznych innych firm. To, że np. Dropbox przechowuje pliki swoich klientów, to nie oznacza, że do nich zagląda - uważa Dominik Batorski i dodaje, że w świadczeniu tego typu usług ważne jest zaufanie.

- A w Polsce jest stosunkowo niski poziom zaufania do innych ludzi i instytucji. Ale można się dodatkowo zabezpieczać - są systemy, które szyfrują pliki. Wówczas tylko nadawca i odbiorca może je odczytać, i nawet jeżeli ktoś miałby dostęp do serwera, to nie mógłby się do nich dobrać - twierdzi Batorski.

Wizerunek ważniejszy

Według Ewy Lalik firmy mogą traktować Facebook at Work jako bezpieczne narzędzie do komunikacji. - Korzystanie z rozsądkiem nie jest niebezpieczne - ocenia ekspertka i dodaje, że Facebookowi nie opłaciłyby się żadne działania polegające na wykorzystaniu sekretnych i wartościowych danych swoich użytkowników. - Strata wizerunkowa, utrata zaufania - i tak już nadwyrężonego - kosztowałaby o wiele więcej, niż można zyskać na "pożyczaniu" tajemnic gospodarczych i wewnętrznych - dodaje Ewa Lalik.

To tylko biznes

Dla Dominika Batorskiego nowa sieć Facebooka, to po prostu próba przejęcia części dochodowego rynku.

- Facebook zauważył szerszy trend wykorzystania przez firmy rozwiązań w modelu oprogramowanie jako usługa (SaaS) i stara się po prostu w niego wpisać. Może wykorzystać bogatą bazę swoich użytkowników i zacząć zarabiać na świadczeniu usług dla firm. Niektórzy użytkownicy już teraz korzystają z Facebooka w sprawach służbowych, więc tworząc nowy serwis i wprowadzając usługi skierowane do firm Facebook zdywersyfikuje źródło swoich przychodów, które w tej chwili pochodzą w ogromnej większości z reklam. Poza tym firmy są skłonniejsze do płacenia więcej za usługi niż prywatne osoby. To dobry krok biznesowy Facebooka - ocenia Batorski.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: facebook

Pozostałe wiadomości

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP