Zbadają malucha i wyślą informacje rodzicom. Studenci z Polski wymyślili rewolucyjne śpioszki

Tech

Solarium nie dla dziecitvn24
wideo 2/5

Inteligentne ubranko dla dzieci, mierzące funkcje życiowe, to projekt studentów z warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej, który powalczy o nagrodę w konkursie organizowanym przez Microsoft. - Jeden z sędziów zasiadających w jury drugiego etapu konkursu powiedział mi, że jakkolwiek byśmy go nie ulepszyli, nasz projekt broni się sam. Bo takiego ubranka po prostu nie ma - podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl Magdalena Lebiedziewicz.

Projekt, który pozwolił studentom zakwalifikować się do kolejnego etapu konkursu to "Elephant".

Jak tłumaczy w rozmowie z tvn24bis.pl Magdalena Lebiedziewicz, to pomysł na ubranko dla niemowląt, które ma pomóc w walce z hipotonią oraz hipertonią mięśniową (nadmiernym albo niedostatecznym napięciem mięśniowym) u najmłodszych.

Śpioszki dla dzieci w wieku 0-24 miesiące będzie potrafiła zmierzyć stan napięcia mięśni u niemowlaków. Oprócz tego ubranko będzie informować rodziców, jeśli ich pociecha będzie miała napad tzw. bezdechu sennego.

Śpioszki zasygnalizują też inne nieprawidłowości w rozwoju niemowlaka.

Dotychczas powstały projekty koszulek, które potrafią mierzyć temperaturę ciała malucha, wyjaśnia studentka. Jednak bluzeczka, która będzie mogła zmierzyć napięcie mięśni, to pomysł zupełnie innowacyjny - zauważa Lebiedziewicz w rozmowie z tvn24bis. Oprócz tego śpioszki zmierzą poziom potliwości malucha.

Leczyć

Co najistotniejsze, ubranko ma nie tylko wykrywać objawy choroby, ale też je leczyć. W założeniu jest, żeby strój stymulował prawidłowy rozwój mięśni. A to dzięki specjalnym wibracjom, które będzie produkować. Mają pomóc w rehabilitacji niemowlaków. Do tej pory dzieci z takimi objawami musiały np. być okładane specjalnymi matami wibrującymi, co było uciążliwe zarówno dla samych maluchów, jak i dla rodziców. - W łóżeczkach nie można nawet położyć dzieciom pluszaka - zauważa studentka. Gdy mata wykryje brak ruchu zaczyna wibrować, a nie potrafi rozróżnić dziecka od maskotki.

Jeśli czujniki w koszulce odnotują coś niepokojącego, powiadomią o tym rodziców. Komunikacji ma służyć aplikacja telefoniczna. Rodzice dostaną informacje, która będzie przesłana za pomocą Bluetooth - wyjaśnia liderka grupy z WAT.

W planach jest, by koszulka była wyposażona w minimalne czujniki. Studenci chcą, żeby ich projekt wyglądem jak najbardziej przypominał normalne ubranko dla dzieci. - Planujemy, żeby w przyszłości można było je prać - mówi Lebiedziewicz. Miniwibratorki, wszyte w materiał, mają być zatopione w silikon. - Chodzi przede wszystkim o to, żeby było bezpiecznie dla dzieci - wyjaśnia studentka.

- Elektronika, którą chcemy wszyć w koszulkę, będzie specjalne wyprodukowana na miarę naszego projektu - tłumaczy Lebiedziewicz.

A to generuje dodatkowe koszty. - Jak na razie jest koncept, mamy pomysł, idee - zauważa Lebiedziewicz. Brak środków jednak uniemożliwia zmaterializowanie ubranka. Z pomocą może przyjść pierwsze miejsce w konkursie Microsoftu, bo główna wygrana to nagroda pieniężna.

Jak tłumaczy studentka, nieprawidłowe napięcie mięśni i problemy z oddechem podczas snu to często komplikacje po cesarskim cięciu czy nieprawidłowościach w ciąży. Utrudniają życie zarówno najmłodszym, jak i dorosłym.

Finał konkursu odbędzie się w dniach 24-25 lipca w Seattle. Jak do tej pory, studentom udało się pokonać przeciwników z Polski w krajowym etapie "Imagine Cup". Grupa wygrała też regionalny etap, pokonując rywali z krajów Europy Wschodniej.

Autor: ps/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock