Budowa sieci 5G pochłonie miliardy. Minister: cele bardzo ambitne, terminy realne

Tech

Premier o zwiększeniu prędkości internetu w mniejszych miejscowościachtvn24
wideo 2/3

- Mimo barier ambitne terminy budowy sieci 5G w Polsce są realne - mówił we wtorek minister cyfryzacji Marek Zagórski. Resort pracuje nad nowelizacją tak zwanej megaustawy, eliminującej większość barier dla rozbudowy sieci. Według Zagórskiego koszt budowy sieci może wynieść nawet 20 miliardów złotych.

5G to generacja mobilnych technologii telekomunikacyjnych, która umożliwi znaczne przyspieszenie transferu danych, co najmniej do 10 Gigabitów na sekundę i więcej, a także skróci opóźnienia w ich przekazywaniu.

Harmonogram

Według harmonogramu Komisji Europejskiej, kraje członkowskie powinny rozwinąć łączność 5G w co najmniej jednym głównym mieście do 2020 roku, a pięć lat później na wszystkich głównych szlakach komunikacyjnych i w głównych miastach.

- Cele są bardzo ambitne, ale nie niemożliwe do zrealizowania - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski na posiedzeniu sejmowej komisji cyfryzacji. Według Zagórskiego koszt budowy sieci 5G wyniesie między 10 a 20 mld zł. Minister poinformował także, że resort pracuje nad projektem nowelizacji tzw. megaustawy, która ma wyeliminować większość barier dla rozbudowy sieci. Projekt ma trafić do konsultacji jeszcze w tym roku. Do konsultacji trafiła już nowela Prawa telekomunikacyjnego, służąca podobnym celom.

Utrudnienia

Jako główne utrudnienie w rozbudowie sieci Zagórski uznał polskie normy dotyczące promieniowania elektromagnetycznego. Jak mówił, Polska należy do grupy krajów o najostrzejszych normach, które zostały wprowadzone jeszcze w 1984 roku zupełnie dla innych celów. Przekonywał, że zmiany norm są konieczne, bo dostępność sieci komórkowych jest już na wyczerpaniu.

Jego zdaniem, konieczna jest też poprawa dostępu do istniejącej infrastruktury (np. drogowej, kolejowej i komunalnej) przy budowie urządzeń telekomunikacyjnych. Problemem są też wysokie opłaty za zajęcie pasa drogowego oraz ograniczenia w lokalizacji stacji bazowych na terenach chronionych, np. uzdrowisk i parków narodowych.

Ważna nie tylko dla telefonii

Obecny na posiedzeniu komisji prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy mówił także o konieczności uporządkowania poszczególnych pasm, które będą wykorzystywane przez sieć 5G. Chodzi między innymi o przeniesienie czterech multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej oraz porozumienia z Rosją, Białorusią i Ukrainą w sprawie nadawania. Z kolei Marek Zagórski mówił, że sieć 5G nie będzie tylko kolejnym prostym standardem, jeśli chodzi o telefonię mobilną, ale będzie kluczowa dla stworzenia między innymi inteligentnych miast, rozwoju przemysłu oraz internetu rzeczy.

Autor: ark//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock