Tech

Młodzi gniewni. Zobacz, kto zmienia świat

Tech


Światowe Forum Ekonomiczne ogłosiło listę Młodych Światowych Liderów w 2016 roku. Pośród 121 osób aż 23 stanowią Amerykanie. Niestety na liście na próżno szukać Polaków.

Lista obejmuje osoby poniżej 40. roku życia, których działalność w najbliższym czasie w największym stopniu może zmienić świat. Światowe Forum Ekonomiczne podkreśla, że to oni napędzają czwartą rewolucję przemysłową.

Na liście są m.in. tak znane osoby jak Amal Clooney, prawniczka walcząca o prawa człowieka, prywatnie żona Georga Clooneya, czy aktor Ashton Kutcher (działa także w branży technologicznej).

O większości nazwisk przeciętny Polak jednak dopiero usłyszy. Poniżej przedstawiamy pięć najciekawszych - naszym zdaniem - postaci.

Andy Moon

Andy Moon Young Global Leaders

Andy Moon zaczął pracę w branży energetyki słonecznej w 2009 roku od współpracy z SunEdison. Po czterech latach wraz z kolegą założył SunFarmer, organizację zajmującą się realizacją projektów w krajach rozwijających się. Na ten cel Moon otrzymał 2 mln dolarów dotacji z fundacji SunEdison.

Do tej pory firma zrealizowała ponad 100 projektów w Nepalu, który został wybrany jako kraj pilotażowy. Ambicje sięgają jednak dalej.

Do 2020 roku SunFarmer za cel postawiła sobie dostarczenie energii słonecznej do 4 tys. szpitali, szkół i realizację projektów wodnych na całym świecie.

Aria Finger

Aria FingerYoung Global Leaders

Po ukończeniu studiów w 2005 roku, Aria Finger dołączyła do DoSomething.org. Organizacji, która pomaga milionom młodych ludzi podejmować działania i inicjatywy w rodzinnych miastach.

Finger wydatnie przyczyniła się do rozwoju działalności organizacji. DoSomething.org w ostatniej dekadzie pomogła 4,7 mln młodych ludzi rozpocząć kampanie w swoich rodzinnych miastach. A liczba wolontariuszy zwiększyła się z 5 do 55. Trzykrotnie zwiększyła także dochody na swoją działalność.

Po tych sukcesach Finger awansowana na stanowisko prezesa.

Zasłynęła także z kampanii "Teens for Jeans", która pomogła ubrać 5 milionów bezdomnych nastolatków. Ostatnia kampania zachęca studentów do wywierania presji na władze uczelni, by sprzeciwiły się obecności broni w instytucjach oświaty.

Danae Ringelmann

Danae Ringelmann założyła platformę crowdfundingową Indiegogo, która pozwala młodym przedsiębiorcom zdobyć pieniądze na rozwój biznesu bez pomocy banków lub firm venture. Od momentu założenia w 2007 roku, projekty za pośrednictwem strony internetowej zarobiły ponad 800 mln dolarów.

Ostatni Międzynarodowy Dzień Kobiet, Ringelmann wykorzystała do nawiązania współpracy z koncernem Dell oraz organizacją Girls in Tech do wspólnej inicjatywy, która zachęca kobiety do zakładania własnych firm i rozpoczynania własnych projektów.

Sam Altman

Szef Y Combinator, odnoszącego sukcesy inkubatora startupów, który w swojej stajni ma tak znane marki jak Airbnb, Dropbox, Reddit, czy Zenefits.

Altman nie spoczywa jednak na laurach i stawia przed sobą duże wyzwania. Jego celem jest bowiem powiększenie portfolio Y Combinator 10-krotnie. Z 200 do 2000 firm.

Joe Gebbia

Joe Gebbia jest współzałożycielem Airbnb. Internetowego serwisu wynajmu mieszkań, który zawiera oferty z blisko 30 tys. miast.

Startup jest warty ponad 25 miliardów dolarów.

Gebbia oprócz wielkiego sukcesu w biznesie jest również uznawany za przedsiębiorcę z wielką wizją. W lutym br. podczas konferencji TED wyraził nadzieje, że Airbnb przyczyni się do tego, że ludzie "będą skłonni do przezwyciężenia uprzedzeń wobec obcych".

Autor: mb//bgr / Źródło: Business Insider