Właściciel Google mocno ugodzony. Boleśnie odczuł unijny bat

Tech

Google znika z giełdy. Zastąpi go Alphabet TVN24 BiS
wideo 2/3

Alphabet, właściciel Google i Youtube, odnotował w drugim kwartale 21-procentowy skok przychodów. Zyski spółki zostały jednak mocno dotknięte przez rekordową karę, nałożoną w czerwcu przez Komisję Europejską.

Przychody Alphabet wyniosły w drugim kwartale 26 mld dolarów, czyli 21 proc. więcej niż w tym samym okresie ub. roku.

Rekordowa kara

Koncern osiągnął 3,5 mld dolarów zysku netto. Byłby on znacznie większy (o ok. 40 proc.) gdyby nie kara nałożona przez Komisję Europejską w wysokości 2,7 mld dolarów. KE stwierdziła, że Google nadużywa dominującej pozycji w swojej wyszukiwarce internetowej. W wyniku kary zysk netto rok do roku spadł o prawie 30 procent. Korporacja rozważa odwołanie się od decyzji KE. Alphabet poinformował, że przychody z reklam umieszczanych na własnych witrynach, takich jak YouTube czy Gmail wzrosły o 18 proc. rok do roku do 22,7 mld dolarów. - YouTube ma na przykład 1,5 mld widzów miesięcznie, którzy korzystają serwisu średnio 60 minut dziennie - powiedział szef Google Sundar Pichai.

Pozostałe dochody Alphabet, takie jak usługi w chmurze czy sprzedaż aplikacji, wzrosły o ponad 40 proc. do około 3 mld dolarów.

Autor: tol/ms / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock