"Nie bądź tabletowym rodzicem!". W Polsce wychowuje się tak większość dzieci

Tech

Fundacja Dzieci Niczyje"Homo Tabletis" - kampania Fundacji Dzieci Niczyje

Prawie 90 proc. pięciolatków i ponad 40 proc. dzieci do drugiego roku życia korzysta z tabletów i smartfonów - wynika z badań Millward Brown na zlecenie Funacji Dzieci Niczyje. Kampania "Mama, Tata, tablet" ostrzega przed zagrożeniami wynikającymi ze zbyt wczesnego i niekontrolowanego korzystania z urządzeń elektronicznych przez najmłodszych.

Kampania społeczna "Mama, Tata, tablet" ma na celu edukowanie rodziców w obszarze rozważnego korzystania przez ich dzieci z technologii mobilnych, takich jak smartfony czy tablety.

Autorzy kampanii podpowiadają, kiedy i jak udostępnić media elektroniczne, tak by było to z pożytkiem dla najmłodszych i ich rozwoju.

Nowy problem

- Tablety i smartfony stały się popularne zaledwie kilka lat temu, więc ich wpływ na rozwój dzieci dopiero od niedawna jest przedmiotem refleksji naukowców. Niektóre ustalenia badawcze zdecydowanie przestrzegają przed udostępnianiem tych urządzeń dzieciom, podczas gdy inne entuzjastycznie wskazują na pozytywny wpływ korzystania z aplikacji za pośrednictwem urządzeń elektronicznych na rozwój dziecka - mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje.

- Za dostępnymi badaniami przyjęliśmy w FDN założenie, że zbyt wczesne i niekontrolowane korzystanie przez dzieci z urządzeń mobilnych może być dla nich szkodliwe, podczas gdy odpowiednio dobrane treści, dostosowane do wieku dzieci i odpowiednio dawkowane, mogą pozytywnie wpłynąć na ich rozwój. Kluczem, jak zwykle, jest umiar. Rekomendujemy, by dzieci do 2. roku życia, nie korzystały z urządzeń typu tablet czy smartfon, później mówimy rodzicowi: sprawuj kontrolę, towarzysz dziecku, wybieraj tylko odpowiednie treści, unikaj przesady, nawet jeżeli bardzo Ci to ułatwia życie. Nie bądź tabletowym rodzicem - dodaje Wojtasik.

"Homo Tabletis", czyli ludzkość się cofa

Kampania promowana jest za pomocą kilkuminutowej animacji, która prezentuje nowy gatunek występujący w przyrodzie - "Homo Tabletis". Wskutek korzystania z urządzeń mobilnych, grozi mu ograniczenie liczby połączeń neuronowych powstających w mózgu, co może mieć negatywny wpływ na dalszy rozwój gatunku.

Kampanii dedykowany jest specjalny serwis mamatatatablet.pl, gdzie można znaleźć m.in. wyniki badań oraz wskazówki dla rodziców.

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fundacji Dzieci Niczyje | FDN