Wikipedia zablokowała pół miliona użytkowników Neostrady. Przez obraźliwe wpisy

Tech

ShutterstockŁącznie zablokowanych zostało 524 228 adresów IP usługi Neostrada

Wikipedia zablokowała na rok ponad pół miliona adresów IP należących do użytkowników Neostrady. Oznacza to, że niezalogowani klienci usługi Orange nie mogą edytować żadnej wersji językowej internetowej encyklopedii. Powodem blokady są obraźliwe wpisy. - Jesteśmy zdziwieni postawą Wikipedii, która zastosowała odpowiedzialność zbiorową - powiedziała rzeczniczka Orange w rozmowie z tvn24bis.pl.

Łącznie zablokowanych zostało dokładnie 524 228 adresów IP usługi Neostrada.

Nie reagowali

Jak czytamy na stronie Wikimedia (stowarzyszenie odpowiadające za projekt Wikipedia), powodem blokady są "długotrwałe, notoryczne wandalizmy, polegające na niszczeniu i kasowaniu treści artykułów encyklopedycznych, stron współpracy oraz stron użytkowników, trollowaniu, obrażaniu i stosowaniu gróźb karalnych wobec innych użytkowników, propagowaniu postaw nazistowskich i gloryfikowaniu zbrodniarzy wojennych".

Dodano również, że Orange nie reagował na wysyłane e-maile z prośbami o interwencję, a inne możliwości rozwiązania sytuacji zostały wyczerpane. "Podjęliśmy decyzję o blokadzie edycji dla niezalogowanych użytkowników korzystających z usług tego operatora" - poinformowała organizacja.

Jak usłyszeliśmy w biurze prasowym Orange, operator współpracuje ze stowarzyszeniem Wikimedia i każdorazowo po otrzymaniu zgłoszenia o tego rodzaju nadużyciach prowadzi działania wyjaśniające oraz informuje o nich zgłaszającego. Tak było również w tym przypadku - twierdzi operator.

To nie rozwiąże problemu

- Przypuszczamy, że za opisywanymi działaniami stoi internauta, który już w przeszłości podejrzewany był o dokonywanie hejterskich wpisów. Były jednak dokonywane bez rejestracji, co niestety Wikipedia umożliwia, a w postępowaniu wyjaśniającym internauta ów zaprzeczał, iż był ich autorem. To znacząco zmniejsza możliwości naszych działań - powiedziała tvn24bis.pl Katarina Pacherova z Orange.

Operator podkreśla, że jest zdziwione postawą stowarzyszenia Wikimedia, polegającą na zastosowaniu "odpowiedzialności zbiorowej za działania jednego internauty".

- Powinny one zostać zgłoszone do odpowiednich organów takich jak policja czy prokuratura, co wielokrotnie rekomendowaliśmy. Bardzo poważnie traktujemy kwestię bezpieczeństwa, jednak pod tym pojęciem rozumiemy także ochronę danych naszych klientów. Nie możemy wydawać wyroków za sądy. Niestety, ukrycie swojego prawdziwego IP czy też tożsamości w internecie jest możliwe i dość proste, dlatego blokada nałożona przez Wikipedię niestety nie rozwiąże problemu na dłuższą metę. Właściwym rozwiązaniem byłoby zaangażowanie w ten problem organów ścigania - zaznacza Pacherova.

Pomimo blokady, użytkownicy Neostrady nadal mogą korzystać z Wikipedii i ją edytować – edycja jest możliwa po zalogowaniu. Blokada uniemożliwia wyłącznie anonimową edycję, bez logowania.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, Wikipedia

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock