Volkswagen znów ma kłopoty. Najwięksi udziałowcy chcą odszkodowań

Tech

TVN24 Biznes i ŚwiatNa czym polegała manipulacja Volkswagena?

Kilkunastu dużych akcjonariuszy koncernu Volkswagena planuje spotkać się z producentem samochodów przed niemieckim sądem. Jak podaje Reuters, udziałowcy domagają się odszkodowania za spadki akcji, które pojawiły się wskutek skandalu emisyjnego.

Firma prawnicza Nieding + Barth oświadczyła w poniedziałek, że ma zamiar wnieść sprawę do sądu regionalnego w Brunszwiku (Dolna Saksonia) w tym tygodniu. Będą oni żądać od firmy setek milionów euro odszkodowania w imieniu 66 inwestorów instytucjonalnych z USA i Wielkiej Brytanii.

- Oprócz tego, zebraliśmy kilkanaście tysięcy inwestorów prywatnych. Dlatego też myślimy, że jesteśmy największą platformą występującą przeciwko Volkswagenowi w Niemczech - powiedział Klaus Nieding z kancelarii Nieding + Barth.

Akcje VW nurkują

Akcje Volkswagena straciły prawie jedną trzecią swojej wartości - ok. 22 mld euro. Stało się to po tym, jak koncern przyznał się we wrześniu do wprowadzenia w błąd amerykańskich władz poprzez manipulowanie pomiarem emisji spalin. Kancelaria formułując skargę, planuje zastosować tzw. model rynku kapitałowego, niemiecką procedurę prawną. Ze względu na to, że brakuje jej w amerykańskim systemie prawnym, wykorzysta wygrane sprawy jako szablon, by określić wymiar szkód dla amerykańskich, które zostały nimi dotknięte w równym stopniu.

Ataki na kilku frontach

Volkswagen odmawia komentarza. Firma doświadcza ataków prawnych z kilku frontów. Oczekuje się, że amerykańscy właściciele pojazdów, które produkują emisje wyższe niż podano, będą domagać się miliardów dolarów odszkodowania. Natomiast Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych pozwał niemiecki koncern na sumę 46 mld dol. w ramach ustawy Clean Air Act. Kancelaria Nieding + Barth twierdzi, że firma VW była świadoma naruszenia zasad emisji w silnikach diesel, zanim wysłała swoje pierwsze oświadczenie w tej sprawie we wrześniu. Powinna zatem poinformować opinię publiczną wcześniej.

Dochodzenie skomplikowane i złożone

Niemiecki watchdog Bafin prowadzi własne dochodzenie, którego celem jest ujawnienie, czy VW naruszył zasady ujawniania informacji. W poniedziałek ten organ nadzorujący poinformował jednak, że śledztwo jest tak skomplikowane i złożone, że zajmie to kilka miesięcy więcej. Bentham Europe, firma rozstrzygająca finansowe spory sądowe, która wspierana jest przez amerykański fundusz hedgingowy Elliot Management oraz australijski IMF Bentham, oznajmiła w listopadzie, że jest w kontakcie z 200 największymi inwestorami VW oraz prowadzi z nimi rozmowy o wniesieniu pozwu w Niemczech w lutym. Niemiecki prawnik Andreas Tilp w październiku złożył pozew w imieniu inwestorów indywidualnych. O planowanym postępowaniu sądowym w Niemczech poinformował po raz pierwszy "Financial Times".

Szef Volkswagena przepraszaTVN24 Biznes i Świat

Autor: ag / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: VW

Tagi:
Raporty: