Więcej internetu w roamingu od stycznia. Bruksela obniża ceny

Tech

Dlaczego polscy operatorzy nie chcą znieść roamingu?TVN24 BiS
wideo 2/4

W czerwcu zostały zniesione opłaty za korzystanie z roamingu w Unii Europejskiej. Od stycznia nastąpi zaś obniżka stawek hurtowych roamingu, tak by klienci otrzymywali stopniowo coraz większe pakiety, a ewentualne dodatkowe gigabajty były jak najtańsze.

Od 1 stycznia 2018 roku będziemy mieli do dyspozycji większe pakiety internetu do wykorzystania w Unii Europejskiej. Jest to związane zw zmianą cenników transmisji danych, które określa Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Stawki hurtowe za 1 GB zmniejszone zostaną z obecnych 7,7 euro do 6 euro.

Polscy operatorzy już poinformowali o zmianach, by dostosować oferty do nowych regulacji. W przypadku braku akceptacji zmian klienci mają prawo wypowiedzieć umowę w trybie i na warunkach przewidzianych jej postanowieniami.

Orange

Od 1 stycznia 2018 r. Orange zwiększy pakiety GB w roamingu w Unii Europejskiej (oraz w państwach zaliczanych do tzw. Strefy 1) w ramach abonamentu oraz obniży cenę MB po wykorzystaniu pakietu. Obniżką zostaną objęte oferty dla klientów indywidualnych oraz firm, a także usługi realizowane pod marką nju mobile. Operator podał, że będzie możliwość zwiększenia pakietów GB w roamingu, przysługujących klientom w poszczególnych planach taryfowych.

"Przykładowo w Orange LOVE dla usługi telefon komórkowy aktualny pakiet GB w roamingu w UE wynosi 2,52 GB a od Nowego Roku będzie to 3,22 GB miesięcznie" - podał operator w komunikacie.

Opłata za pobranie 1 MB transmisji danych oraz wysłanie MMS w roamingu na terenie państw zaliczanych do Strefy 1 roamingu tzn. krajów Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu od 1 stycznia 2018 r. będzie wynosić 0,03 zł (0,02 zł + VAT)

T-Mobile

Zmiany w cennikach usług roamingowych z dniem 1 stycznia 2018 roku wprowadza też T-Mobile Polska.

Od nowego roku każdy z klientów prywatnych i biznesowych T-Mobile, korzystający z Roam Like At Home, w swoim miesięcznym abonamencie otrzyma średnio o ok. 25 proc. więcej bezpłatnych MB na roaming w UE. Dotyczy to również klientów usług przedpłaconych i pakietów danych, które kupią po 1 stycznia 2018 r.

Zmianie ulegają też stawki opłaty dodatkowej za MMS i transmisję danych po wykorzystaniu bezpłatnych pakietów danych. W związku z tym dodatkowa opłata będzie wynosić 0,25 zł brutto za wysłanie 10 MMS-ów oraz 31,06 zł brutto za transfer 1 GB danych.

Plus

Od 1 stycznia 2018 roku Plus obniży wysokość dodatkowych opłat pobieranych w ramach Polityki Uczciwego Korzystania oraz dodatkowych opłat pobieranych po przekroczeniu limitów na korzystanie z pakietów internetowych w roamingu w Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Nowa stawka to 0,03 zł za 1 MB (obniżka o 25 proc. z 0,04 zł za 1 MB). Operator poinformował również, że dodatkowo podwyższy limity na korzystanie z pakietów internetowych w roamingu w Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie.

Play

Od stycznia 2018 roku Play wprowadzi obniżki wybranych cen w roamingu w krajach UE. Obniży opłatę naliczaną po wykorzystaniu limitu GB na transmisję danych w roamingu do 31,46 zł za GB. Obniży tez opłatę dodatkową za wiadomość MMS (do ok. 0,03 zł) i podwyższy limit GB na transmisję danych.

Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock