Śledź administrację. Ruszył portal o cyfrowych usługach

TVN24 Biznes

Anna Streżyńska o planach resortu cyfryzacjitvn24
wideo 2/3

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło portal widok.gov.pl, umożliwiający śledzenie pracy cyfrowej administracji. Portal publikuje dane o zainteresowaniu poszczególnymi e-usługami i ich kosztach, statystyki odwiedzin stron ministerstw czy urzędów.

Jak podkreślił resort w komunikacie, to pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych na świecie portali, umożliwiających podglądanie on-line, jak działa e-administracja. Znajdują się tam przede wszystkim statystyki, pokazujące zainteresowanie poszczególnymi e-usługami administracji. W poniedziałek najpopularniejszą usługą było sprawdzenie historii pojazdu, z której skorzystano dotychczas 4,13 mln razy od początku uruchomienia takiej możliwości on-line. Prawie 3 mln sprawdzano dane o ubezpieczeniu OC pojazdu. Na końcu listy 52 monitorowanych usług jest natomiast zgłoszenie wymeldowania się z pobytu stałego za pomocą platformy e-PUAP. Od początku roku dokonano tego 57 razy.

Nie tylko statystyki

Według ministerstwa portal widok.gov.pl to nie tylko statystyki, które pokazują zainteresowanie e-usługami w administracji publicznej.

"Narzędzie, które oddajemy do użytku, służy także do konfrontacji naszych przekonań dotyczących np. e-usług z realnymi potrzebami obywatela" - wskazuje ministerstwo. Koncepcja portalu powstała na bazie doświadczeń z innych krajów, ale najważniejszym założeniem jest dostosowanie platformy do potrzeb i sugestii polskich użytkowników. Ministerstwo zachęca do obserwowania serwisu i zgłaszania uwag. "Wszystkie sugestie analizujemy i na ich podstawie podejmujemy decyzje co do dalszego rozwoju poszczególnych usług" - zaznaczono.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock