Ten kraj da mocno popalić. E-palaczom

Tech

Vaping360/flickr.com/ (CC BY 2.0)E-palaczom grożą na Węgrzech wysokie kary

Zakaz palenia papierosów elektronicznych w środkach transportu publicznego i miejscach publicznych, który wchodzi w piątek w życie na Węgrzech, będzie obowiązywał również w pociągach - poinformowały w czwartek Węgierskie Koleje Państwowe.

Zakaz dotyczy m.in. palenia elektronicznych papierosów w restauracjach, miejscach pracy oraz miejscach uznawanych za publiczne, np. w przejściach podziemnych czy na placach zabaw dla dzieci oraz w odległości 5 m od nich.

Dotkliwa kara

Za jego złamanie będzie grozić grzywna od 20 do 50 tys. forintów (280-700 zł). W przypadku korzystania z elektronicznych papierosów w pociągu podróżny będzie musiał uiścić dopłatę wysokości 8 tys. forintów (111 zł). Jeśli nie będzie chciał tego zrobić i będzie odmawiać podania swoich danych, spisany protokół może być podstawą wymierzenia mu grzywny. Badania wskazują, że od 2012 do 2013 r. odsetek młodych ludzi, którzy nigdy nie palili tradycyjnych papierosów, ale już stosowali papierosy elektroniczne, wzrósł na Węgrzech z 2,9 do 4 proc.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Vaping360/flickr.com/ (CC BY 2.0)