Superkomputer ugotuje obiad. Łączy ulubione smaki

Tech

pexels.com/CC0 LicenseKomputer łączy otrzymane informacje i w kilka sekund proponuje przepis

Nazywa się Watson i z łatwością przygotuje twój obiad. To nie kucharz, ale superkomputer, którego skonstruowali programiści z IBM. Co ciekawe maszyna wydała już nawet własną książkę kucharską.

Watson jest systemem komputerowym, który uczy się poprzez dostarczanie mu danych, czyli tak, jakby czytał książki, czy artykuły prasowe. Pracownicy technologicznego koncernu wtłoczyli do maszyny wiedzę dotyczącą składników, z których składają się popularne wśród ludzi potrawy, a także to jaki jest ich skład chemiczny.

Jak działa?

Wyposażony w molekularną wiedzę na temat potraw system może odkrywać dlaczego ludzie lubią konkretne smaki i ich połączenia. A te informacje posłużyły mu do stworzenia nowych przepisów. Teraz można je znaleźć w książce "Cognitive Cooking with Chef Watson". Tytuł brzmi, jakby autorem potraw był kucharz, a nie komputer. Rzeczywistość jest jednak inna.

Osoby, które skorzystają z książki kucharskiej Watsona mogą wybrać jakie składniki lubią, a także czy ich dane ma być "tradycyjne", czy też chcą być zaskoczeni. Komputer łączy otrzymane informacje i w kilka sekund proponuje przepis, który powinien smakować tym, którzy go zamówili. Wszytko dlatego, że znajdą się w nim ich ulubione składniki. Samo danie może być jednak bardzo oryginalne.

Smakowite przepisy

Książka "Cognitive Cooking with Chef Watson" zawiera 65 przepisów wybranych spośród tysięcy, które stworzył superkomputer. Wśród oryginalnych kombinacji jest m.in. połączenie owoców jeżyny z majerankiem, czy doprawienie deserów suszonymi grzybami.

Autor: msz / Źródło: CNN Money, cnet.com

Źródło zdjęcia głównego: pexels.com/CC0 License