780 dni na orbicie. Kolejny rekord tajemniczego wahadłowca

Tech

Rewolucja w kosmosie. "Chcę żeby Polacy zbudowali statek wielkości dwóch pudełek do butów"TVN24 BiS
wideo 2/8

Bezzałogowy wahadłowiec X-37B wylądował na Ziemi po spędzeniu 780 dni na orbicie. To była najdłuższa podróż w historii misji z użyciem tego statku kosmicznego.

Wahadłowiec X-37B wylądował w niedzielę nad ranem w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy’ego na Florydzie.

W ciągu ostatniej dekady wojsko amerykańskie pięć razy wystrzeliło na orbitę bezzałogowy statek X-37B. Podczas każdej z kolejnych misji bity jest rekord dotyczący liczby dni spędzonych na orbicie.

Za pierwszym razem wahadłowiec był w kosmosie 224 dni, podczas drugiego lotu - 469, trzeciego - 675, a w przypadku przedostatniego lotu było to 718 dni.

Łącznie statek spędził na orbicie 2865 dni.

Tajemnicza misja

Siły Powietrze Stanów Zjednoczonych podały jedynie, że wahadłowiec został wysłany na orbitę w celu przeprowadzenia specjalnych badań dla Air Force Research Laboratory (AFRL), czyli jednostki opracowującej technologie dla sektora lotniczego, kosmicznego i cyberprzestrzeni.

W niedzielę maszyna została sprowadzona na Ziemię, aby sprawdzić rezultaty badań.

- Nasz zespół przygotował się do tego wydarzenia. Jestem niezmiennie dumny z tego, że ciężka praca i poświęcenie doprowadziły do dzisiejszego bezpiecznego i udanego lądowania – stwierdził generał Doug Schiess.

Amerykańskie wojsko pilnie strzeże tajemnic dotyczących misji X-37B. Mnożą się więc spekulacje dotyczące faktycznego zastosowania wahadłowców.

W 2020 roku planowane jest przeprowadzenie szóstej misji z udziałem wahadłowca X-37B.

Autor: mp//dap / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: US Air Force