Masz iPhone'a? Zastanów się czy go aktualizować

ymgerman / Shutterstock.comiOS 9.3 rozczarowuje. Użytkownicy się wściekają, a Apple obiecuje poprawę

To miał być hit. Ulepszone funkcje, nowe aplikacje, specjalny tryb nocny. To wszystko za darmo i do ściągnięcia „od zaraz”. Jeden z wiceszefów Apple’a uznał, że darmowa aktualizacja jest jednym z „największą do tej pory wypuszczonych”. Tymczasem użytkownicy iPhone’ów, iPadów i iPodów wylewają w internecie falę krytyki, a Apple przyznaje się do swoich niedociągnięć.

Skargi dotyczą głównie problemów z wyszukiwarką. Poprzednie wersje umożliwiały automatyczne otwarcie linków w nowym oknie.

Użytkownicy przyzwyczajeni do poprzednich rozwiązań klikali, bądź długo przyciskali hyperlinki. Odniesienia nie otwierały się, a skutkiem było jedynie zawieszenie się wyszukiwarek. Najpopularniejszym rozwiązaniem w zaktualizowanych do iOS 9.3 urządzeniach jest ręczne przekopiowanie linku i wklejenie go do paska wyszukiwania. Podobnie działają linki w aplikacjach, takich jak: maile, SMS-y, Notatnik czy media społecznościowe.

Apple się przyznaje

Apple zabrał głos. W krótkim komunikacie firma poinformowała, że wie o problemie i obiecała naprawić wadliwy system. „Jesteśmy świadomi tego problemu i wkrótce udostępnimy poprawkę aktualizacji tego systemu” - głosi oświadczenie wydane przez Apple’a. Szybka reakcja Apple’a nie powinna nikogo dziwić. Prawdopodobnie, gdyby nie Święta Wielkanocne, odzew nadszedłby jeszcze wcześniej. Niezadowoleni użytkownicy urządzeń Apple’a aktywnie komentowali w mediach społecznościowych ostatnie zmiany giganta. Najbardziej oblężona była, popularna wśród użytkowników Apple'a, strona MacRumors oraz Twitter. Na oficjalnym koncie @AppleSupport pojawiło się tysiące postów z pytaniami i przejawami niezadowolenia. Administratorzy nie radzili sobie z reagowaniem.

Tryb nocny jak placebo?

Innym rozczarowaniem jest długo wyczekiwany tryb nocny (Night Shift), będący wyróżnikiem i sztandarową cechą nowego systemu operacyjnego. „W skrócie: tryb nocny wcale nie jest rewelacją” - pisze Gordon Kelly, dziennikarz technologiczny „Forbesa”. Okazuje się, że usługa ma wiele frustrujących ograniczeń, o których firma zapomniała wspomnieć, m.in. funkcja nie działa na starych urządzeniach (w większości tych wyprodukowanych przed 2013 rokiem, obejmuje to także takie modele, jak iPhone5 i iPhone5C). Okazało się także, że nie możemy skorzystać z trybu nocnego, jeśli bateria jest słaba. Nowy system skomentował także Ray Soneira, szef strony DisplayMate.com, która stała się swego rodzaju testerem wyświetlaczy w urządzeniach elektronicznych. Jest także często cytowana przez producentów i pełni opiniotwórczą rolę w branży. Zdaniem Soneiry „tryb nocny, który ogranicza ilość niebieskiego światła rzucanego przez ekran, nie wpłynie znacząco na produkcję melatoniny”. Ekspert twierdzi, że nie ma to większego wpływy na cykl snu, a rozwiązanie Apple’a będzie działał jak efekt placebo.

Kolejna wersja aktualizacji?

Według Gordona Kelly’ego, mimo wspomnianych niedociągnięć, iOS 9.3 wciąż „pozostaje doskonałą aktualizacją”. Kelly uważa, że system jest dobrze przetestowany, a sam proces aktualizacji odbywa się bardzo sprawnie. Dziennikarz spekuluje, że poprawki mogą pojawić się pod postacią kolejnej aktualizacji - iOS 9.3.1.

Nowa wersja systemu operacyjnego iOS 9.3. została przedstawiona 21. marca na ostatniej konferencji w Cupertino wraz z nowym dzieckiem Apple’a - iPhonem SE.

Autor: ag / Źródło: Forbes, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: ymgerman / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości