Rozmowy i SMS-y w Europie będą tanie jak w kraju. Ostatnia przeszkoda pokonana

TVN24 Biznes

Koniec z roamingiemTVN24 BiS
wideo 2/3

SMS-owanie i telefonowanie na terenie Unii Europejskiej już wkrótce bez dodatkowych opłat. Państwa na forum Rady Europejskiej zatwierdziły we wtorek rozporządzenie w sprawie hurtowych stawek w roamingu. Dzięki nowym przepisom już od 15 czerwca osoby podróżujące po Wspólnocie nie będą ponosiły dodatkowych opłat za telefonowanie, esemesowanie i korzystanie z internetu.

To ostatni krok proceduralny, jaki przedstawiciele krajów członkowskich musieli podjąć do zniesienia opłat roamingowych.

Przepisy wprowadzają limity stawek, które operatorzy telefonii komórkowej mogą pobierać od siebie nawzajem za korzystanie z sieci w celu świadczenia usług roamingowych. Pułapy dotyczą połączeń głosowych, SMS-ów i korzystania z danych.

Zgodnie z rozporządzeniem, hurtowe stawki w roamingu mają być o 90 proc. niższe niż obecnie, co pozwoli operatorom na oferowanie użytkownikom usług roamingowych bez obciążania ich dodatkowymi opłatami.

Nowe stawki

Po wejściu w życie przepisów, operatorzy na terenie UE mają rozliczać rozmowy i wiadomości według stawek i zasad obowiązujących w ofercie, z której korzysta klient. Dla przykładu, koszt przesłania 1 GB danych ma być nie wyższy niż 7,7 euro za 1 GB, czyli około 33 zł.

Hurtowa opłaty za rozmowę telefoniczną w roamingu spadnie z 0,05 euro za minutę do 0,032 euro. Stawki za SMS zostaną obniżone z 0,02 euro do 0,01 euro.

Do tej pory, operatorzy na terenie Europy mogli wprowadzać nieograniczone opłaty za udostępnienie usług w sytuacji, gdy abonent przebywał poza granicami kraju, czyli poza zasięgiem własnego operatora.

Po 15 czerwca przepisy zaczną obowiązywać też na terenie Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

Opór telekomów

Nowy wolny od opłat roaming, to inaczej "roam lik at home". Członkowie Rady Europy zatwierdzili rozporządzenie zmieniające tę sytuację na wtorkowym głosowaniu.

Proces zmiany w przepisów rozpoczął Parlament Europejski wraz z początkiem kwietnia. Na nowelizacje zdecydowano się po długiej dyskusji, jaka toczyła się na forum UE. Propozycja zniesienia opłat spotkała się bowiem z większym oporem, niż się spodziewano. Szczególnie niezadowoleni są dostawcy usług telekomunikacyjnych.

- Dzisiejsze, ostatnie głosowanie Rady otwiera drogę do bezpłatnego roamingu – oświadczył cytowany w komunikacie minister konkurencyjności oraz gospodarki cyfrowej sprawującej prezydencję Malty, Emmanuel Mallia.

- Podczas wakacyjnych wyjazdów Europejczycy będą mogli równie swobodnie dzwonić i surfować po internecie jak w swoim kraju. UE ułatwia nam życie w bardzo konkretny sposób - dodał szef resortu.

Bez roamingu, bez nadużyć

Jak wyjaśniono w komunikacie Rady UE roaming wolny od dodatkowych opłat ma służyć osobom mieszkającym w innym europejskim kraju lub podróżującym służbowo czy turystycznie po UE.

Unijni urzędnicy podkreślają jednak, że nie chcą, by nowe prawo służyło do nadużyć.

- "Roam like at home" ma ułatwiać komunikowanie się w podróży. Nie ma natomiast prowadzić do tego, by klienci wykupywali abonament w najtańszym kraju i korzystali z niego do roamingu we własnym państwie - podkreśliła Rada UE.

Zgodnie z procedurą, rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE przed końcem maja. Wejdzie w życie 3 dni po publikacji.

Autor: ps/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock