1,2 mln aut Skody z oprogramowaniem fałszującym pomiary

Sergey Kohl / Shutterstock.comSkoda

Firma Skoda, należąca do koncernu Volkswagen, poinformowała w poniedziałek, że 1,2 mln aut tej marki na świecie miało instalowane oprogramowanie umożliwiające fałszowanie wyników testów spalin z silników Diesla.

- Mogę potwierdzić, że w ramach marki Skoda chodzi o ok. 1,2 mln samochodów w skali światowej - powiedział AFP rzecznik czeskiej firmy Jozef Balaż.

Miliony samochodów

Władze USA ujawniły 18 września, że Volkswagen jest podejrzewany przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) o manipulowanie pomiarem spalin z silników dieslowskich, co może oznaczać dla producenta ogromne kary. Koncern przyznał 22 września, że zakwestionowane przez EPA oprogramowanie było instalowane w jego samochodach także poza USA. Ma ono znajdować się w ok. 11 mln pojazdów na całym świecie, w tym w Polsce.

Prokuratura w Brunszwiku poinformowała w poniedziałek o wszczęciu śledztwa przeciwko byłemu prezesowi Volkswagena Martinowi Winterkornowi, któremu "zarzuca się oszustwo w związku ze sprzedażą samochodów ze sfałszowanymi danymi o emisji spalin".

Volkswagen to setki firm na całym świecie
Volkswagen to setki firm na całym świecieTVN24 Biznes i Świat

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sergey Kohl / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości