Dobry rok Volkswagena. Zarobił ponad 10 mld euro

Volkswagen sprzedał w zeszłym roku rekordową liczbę ponad 9,5 mln samochodów
vw.comVolkswagen sprzedał w zeszłym roku rekordową liczbę ponad 10 mln samochodów

10,8 mld euro zarobił w minionym roku koncern motoryzacyjny Volkswagen. Największy producent samochodów w Europie powiększył zyski o 21 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

To był udany rok dla Volkswagena. Koncern motoryzacyjny poinformował, że w zeszłym roku zarobił na czysto 10,8 mld euro. To o 21 proc. więcej niż rok wcześniej. Władze spółki podsumowały, że "osiągnęły swoje cele", a miniony rok był "satysfakcjonujący".

Rekord sprzedaży

Na dobry wynik finansowy wpłynęła przede wszystkim świetna sprzedaż. W 2014 roku Volkswagen sprzedał pierwszy raz w swojej historii ponad 10 mln pojazdów. Na rekordowy wynik zapracowała zarówno główna marka producenta - Volkswagen (6,12 mln), jak i inne należące do koncernu firmy - Audi (1,74 mln) i Skoda (1,04 mln) oraz Porsche, Seat, a także firmy produkujące samochody ciężarowe MAN i Scania.

Nie tak różowo?

Władze firmy produkującej auta poinformowały, że pomimo dobrych wyników finansowych muszą ostrzec inwestorów, bo "ostra konkurencja" oraz zmienność kursów walutowych, a także cen surowców sprawia, że wyniki w najbliższych 12 miesiącach mogą być mniej zadowalające. - Jeśli weźmiemy pod uwagę obecne prognozy wzrostu gospodarczego na świecie, niepewność geopolityczną na rynku rosyjskim i brazylijskim oraz silne wahania kursów walut, to nie ma gwarancji, że 2015 rok będzie równie udany - powiedział Hans Dieter Poetsch, szef działu finansów w Volkswagenie. Spółka szacuje, że przychody w 2015 roku wzrosną maksymalnie o 4 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Autor: msz/ / Źródło: BBC, PAP,

Źródło zdjęcia głównego: vw.com

Pozostałe wiadomości