Uwaga na fałszywe faktury. Hakerzy podają się za dostawcę usług

Tech

Straciliśmy miliardy przez hakerów. Ofiarami prawie 700 mln ludziTVN24 BiS
wideo 2/4

Uwaga na oszustów, którzy rozsyłają przez internet fałszywe faktury - ostrzega Multimedia Polska. Oprócz łudząco podobnych rachunków, do maili hakerzy dołączają zawirusowane pliki. Firma radzi, jak odróżnić wiadomości od prawdziwych.

"W związku z licznymi zgłoszeniami o otrzymywaniu e-maili z fałszywymi fakturami informujemy, że firma Multimedia Polska nie wysyła faktur za pośrednictwem wiadomości e-mail. Faktury wysyłane są listownie lub są dostępne w formie elektronicznej w serwisie eBOK Multimedia Polska. Otrzymanego wraz z e-mailem załącznika nie należy otwierać, a wiadomość należy niezwłocznie usunąć" - poinformowała firma w komunikacie.

Na oszustwo narażeni są nie tylko klienci firmy, ponieważ hakerzy rozsyłają wiadomości także do osób niekorzystających z usług Multimedia Polska.

Uwaga na takie wiadomości

Hakerzy rozsyłają maile z plikiem, który może zawierać złośliwe oprogramowanie. Należy uważać na wiadomości o temacie: Nowa wiadomość dostępna w eBOK Multimedia Polska. Adres nadawcy to: efaktura@multimedia.pl

Kiedy otrzymamy taką wiadomość, pod żadnym pozorem nie należy jej otwierać, bowiem oprócz tego, że oszuści próbują wyłudzić pieniądze, chcą zainfekować nasze komputery.

Klikając w załączniki do rozsyłanych wiadomości możemy aktywować złośliwe oprogramowanie.

Jak rozpoznać fałszywego maila?

Na swojej stronie firma Multimedia informuje, co odróżnia fałszywą wiadomość od oryginalnej. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na brak polskich liter w temacie oraz treści wiadomości.

Oprócz tego, załączniki jakie dodaje Multimedia Polska opatrzone są zawsze podpisem cyfrowym, tzw. podpisem kwalifikowanym. Firma informuje, że w ogóle nie przesyła plików typu .js czy .exe.

Najważniejsze jednak: Multimedia Polska nie przesyła faktur do zapłaty za pomocą wiadomości e-mail. Faktury elektroniczne publikowane są w serwisie eBOK lub listownie - podkreśla firma w oświadczeniu.

Autor: ps/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock