Zmarł twórca pierwszego kalkulatora kieszonkowego

Tech

Oto najszybsze superkomputery na świecietvn24bis
wideo 2/3

W wieku 86 lat zmarł w Dallas Jerry Merryman, jeden z trzech wynalazców, którzy skonstruowali pierwszy przenośny kalkulator elektroniczny.

Jak poinformowała we wtorek jego pasierbica Kim Ikovic, Marryman zmarł 27 lutego w szpitalu z powodu komplikacji wynikających z choroby serca i nerek.

Był on jednym z trzech naukowców, zatrudnionych w mieszczącej się w Dallas firmie Texas Instruments, którym przypisuje się opracowanie i skonstruowanie pierwszego przenośnego kalkulatora.

Utorowali drogę

Zespół pracował pod kierownictwem Jacka Kirby'ego, który utorował drogę do powstania dzisiejszych komputerów wynalazkiem obwodu scalonego. Za ten wynalazek został uhonorowany nagrodą Nobla. Trzecim członkiem zespołu był James Van Tassel.

Prototyp przenośnego kalkulatora, który skonstruowali w 1967 r., jest obecnie jednym z eksponatów w Smithsonian Institution. Mimo, że doradzano im wówczas natychmiastowe opatentowanie wynalazku, wniosek patentowy został przez nich zgłoszony dopiero w 1974 r.

Vernon Porter, który pracował niegdyś z Merrymanem w Texas Instruments, powiedział, że "Merryman był najbłyskotliwszym człowiekiem jakiego kiedykolwiek spotkałem, absolutnie wyjątkowym".

Inny były kolega zmarłego naukowca, Ed Mills, ujawnił, że Merryman opracował przełomowy projekt układu scalonego w zaledwie trzy dni.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: americanhistory.si.edu