Pływające pałace prezentują się w Monako. Ceny? "Sky is the limit"

Tech

TVN24 Biznes i ŚwiatEkstraklasa wśród jachtów

W Monako trwają targi branży jachtowej. Ostatnio jeden z rosyjskich oligarchów zachwycił świat swoim najnowszym zakupem - jachtem, którego budowa kosztowała blisko 1,5 mld zł. Na takich targach, jak te w Monako, wśród najdroższych i najbardziej luksusowych maszyn znajdują się prawdziwe perełki, których ceny praktycznie nie mają górnej granicy. - W jachtingu mówi się, że 'sky is the limit' - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Przemysław Tarnacki, znawca jachtingu z serwisu tarnacki.com.

Zdaniem eksperta "niezależnie od tego, czy jest to jacht motorowy czy żaglowy, a może katamaran żaglowy to mamy wspaniałe materiały i design". - Targi w Cannes i Monako pokazują 'creme de la creme' tego, co jest możliwe na świecie - podkreśla ekspert.

Kryzysu nie widać

Tarnacki zaznacza, że w branży jachtowej kryzysu ostatnich lat nie zauważono. -Widzimy tu niesamowity rozwój od designu jak i materiałów. Kilkupiętrowe łodzie motorowe, na każdym piętrze różnej wielkości baseny, lądowiska dla helikopterów, garaże na super samochody - twierdzi ekspert. - Projektowanie, postęp w dziedzinie materiałoznawstwa pozwala na to, że można projektować coraz ciekawsze formy i konstrukcje. Dziś największe na świecie jachty prywatne dochodzą do rozmiarów wielkich statków liniowych kursujących przez Atlantyk. Najdroższy prywatny jacht obecnie to koszt ponad 1 mld euro - mówi. A ile trzeba zapłacić za wymarzony jacht? - Ceny są naprawdę zróżnicowane. Dodatki i materiały decydują o tej ostatecznej wycenie. O segmencie super jachtów mówi się od 80, 100 stóp długości w górę. Wejście w ten segment to koszt ok. 6, 7, 8 mln euro w górę. Ich odbiorcami są Rosjanie, ale też krezusi z Bliskiego Wschodu, coraz częściej z Dalekiego Wschodu - mówi Przemysław Tarnacki. Jego zdaniem szybko rozwija się też rynek w Polsce. - To cieszy. Polski rynek jeszcze przez lata będzie się nasycał. U nas kultura wypoczynku nad wodą, prestiż to się dopiero rodzi. Zaczynamy od łodzi motorowych, z czasem przenosimy się na jachty żaglowe, bo one również są bardzo prestiżowe. Rynek na pewno rośnie w tempie dwucyfrowym - wyjaśnia.

Największy na świecie

Ostatnio jeden z rosyjskich oligarchów - Andriej Mielniczenko - zachwycił świat swoim najnowszym zakupem. Takiej konstrukcji w historii przemysłu stoczniowego jeszcze nie było. Luksusowy jacht "Biała Perła" ma bowiem rekordowe rozmiary. Sam maszt jest wyższy od londyńskiego Big Bena, a długość jednostki wynosi 142 metry. Jego budowa kosztowała 1,49 mld zł.

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Monaco Yacht Show