Tech

Toshiba sprzedaje swój oddział komputerów osobistych Sharpowi

Tech

Oto najszybsze superkomputery na świecietvn24bis
wideo 2/4

Koncern Toshiba sprzeda przynoszący straty oddział komputerów osobistych firmie Sharp. Transakcja szacowana jest na 36 milionów dolarów, za które Sharp nabędzie ponad 80 procent udziału w Toshiba Client Solutions.

Operacja ma być sfinalizowana do 1 października br. Producent komputerów osobistych ma jednak zachować swoją dotychczasową nazwę.

Próba odzyskania stabilności

Sprzedaż tego oddziału to kolejny krok Toshiby na drodze do odzyskania finansowej stabilności. Firma ma koncentrować się na stabilnym wzroście generowanym przez zaangażowanie w przemysł energetyczny i biznesy związane z infrastrukturą.

Do tej pory Toshiba sprzedała między innymi oddział zajmujący się produkcją czipów pamięci.

W 1985 roku Toshiba wypuściła na rynek pierwszy masowo produkowany laptop. Przez pewien czas utrzymywała również pozycję lidera sprzedaży. Jednak wraz z rosnącą konkurencją ze strony firm z Chin pozycja Toshiby zaczęła spadać.

Tymczasem Sharp wycofał się z biznesu komputerów osobistych w 2010 roku. Jednak po przejęciu w 2016 roku przez tajwańskie Hon Hai Precision Industry firma zaczęła rozglądać się za nowymi obszarami ekspansji.

Jak wynika z najnowszych danych przedsiębiorstwa analityczno-doradczego Gartner, w pierwszym kwartale 2018 roku sprzedano 12,86 mln komputerów HP.

Nieco mniej, bo 12,35 mln w tym samym okresie sprzedano urządzeń wyprodukowanych przez Lenovo. Na ostatnim miejscu podium jest Dell - 9,88 mln komputerów.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock