To ma być najnowocześniejsze miasto na świecie. Ale nikt tu nie zapuka do drzwi

TVN24 Biznes

Na tym terenie mają być testowane eksperymentalne rozwiązania w dziedzinie transportu, budownictwa, komunikacji i bezpieczeństwa

Na suchych równinach na południe od Nowego Meksyku jak z piasku rośnie nowe miasto. Planowane na 35 tys. mieszkańców, z nowoczesną dzielnicą biznesu i zgrabną szeregową zabudową na przedmieściach, ale z jednym poważnym problemem - nikt tutaj nie zadzwoni do drzwi.

To nowy projekt CITE, czyli Center for Innovation, Testing and Evaluation. Mówiąc wprost to model amerykańskiego miasteczka w pełnej skali, które będzie używane do badań nad rozwojem technologii i tego, jak wpływa ona na środowisko miejskie.

Nowe możliwości

Na tym terenie mają być testowane eksperymentalne rozwiązania w dziedzinie transportu, budownictwa, komunikacji i bezpieczeństwa.

Program wart jest 1 mld dolarów i prowadzi go firma Pegasus Global Holdings. Co ciekawe, projekt zawiera też specjalną technologię komunikacyjną, która dostarcza badaczom szczegółowych informacji zwrotnych i to w czasie rzeczywistym.

- Koncepcja polega na tym, że tworzymy środowisko, w którym nowe produkty, usługi i technologie mogą być przetestowane, nie zakłócając codziennego życia mieszkańców tradycyjnych miast - podkreśla Robert Brumley, dyrektor zarządzający Pegasus.

Przykład to choćby testy samochodów bez kierowców, drony latające nad miastem, alternatywne źródła energii.

Brumley określa CITE mianem kroku pośredniego między tradycyjnym laboratorium a realnym życiem. Jego zdaniem dzięki projektowi wiele rozwiązań będzie mogło szybciej trafić na rynek. - USA wydają miliardy dolarów na badania, co przekłada się na 2-3 proc. zwrot w produktach komercyjnych. Można zwiększyć ten zysk - podkreśla.

Za kilka lat

Projekt nie jest nowy, powstał w 2011 roku. Wówczas jednak, z powodu kłopotów ze znalezieniem odpowiedniego miejsca został odłożony na półkę na dwa lata. Nowa lokalizacji została wreszcie wybrana i prace mogą się rozpocząć. Miasto ma zostać uruchomione w 2018 roku. W budowę zaangażowały się też władze stanu Nowy Meksyk.

Pegasus liczy, że projekt przyciągnie dużych graczy z kilku sektorów, ale też instytucje rządowe, akademickie i firmy technologiczne.

Podobne projekty nie są nowością na świecie. Jest choćby Masdar City w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy PlanIT Valley w Portugalii. Ale szefowie CITE są przekonani, że ich projekt będzie się wyróżniał jako jedyne miasto przeznaczone wyłącznie do testów i to w dowolnej skali.

Ranking najlepszych miast na świecie. Wśród nich po raz pierwszy polskie miasto:

Ranking najlepszych miast na świecie. Wśród nich po raz pierwszy polskie miastoTVN24 BiS

Autor: mn / Źródło: CNN