Szef Apple idzie na wojnę z fake newsami. "One zabijają ludzkie umysły"

Tech


Tim Cook, prezes Apple chce, aby branża technologiczna podjęła działania przeciwko tzw. fake newsom, czyli fałszywym informacjom zalewającym przede wszystkim sieci społecznościowe. - To duży problem. One zabijają ludzkie umysły - uważa szef Apple.

Tim Cook wezwał przedstawicieli branży nowych technologii do stworzenia „ogromnej kampanii” przeciwko pladze fałszywych informacji, które mają ogromny wpływ na wiedzę i decyzje internautów.

Duży problem

- Musimy stworzyć wiele narzędzi, które pomogą stłumić fałszywe informacje. Ważne jednak, aby zrobić to bez ograniczania wolności słowa i pracy - mówił Tim Cook i dodał, że jego zdaniem fake newsy to plaga, która jest dużym problemem w wielu częściach świata. - Fake news zabijają ludzkie umysły - dodał. Jego zdaniem edukacji medialnej powinni być uczone już najmniejsze dzieci. - Potrzebny jest nowy kurs, który spełni oczekiwania współczesnych, cyfrowych dzieci - uważa Tim Cook.

Fake news

Fake newsy to zmanipulowane, a zwykle fałszywe informacje, które gwałtownie rozprzestrzeniają się głównie za pomocą mediów społecznościowych. W ostatnim czasie pojawiły się liczne doniesienia o wpływie fałszywych wiadomości na wynik wyborów prezydenckich w USA i rezultat brytyjskiego referendum w sprawie Brexitu. Eksperci mówią już nawet o cybernetycznym zagrożeniu dla demokracji. Szeroko o zjawisku tzw. fake news pisaliśmy w Magazynie TVN24.

Jedną z najpopularniejszych fałszywych informacji w czasie amerykańskiej kampanii prezydenckiej był fake news o tym, że papież Franciszek poparł Donalda Trumpa. Zobacz materiał wideo z 15.11.2016:

Papież poparł Trumpa? To tzw. fake newsTVN24 BiS

Autor: msz / Źródło: CNN Money, The Telegraph