TVN24 Biznes | Tech

TikTok usuwa szkodliwe treści. "Chcemy tworzyć otoczenie odpowiednie dla młodzieży"

TVN24 Biznes | Tech

Autor:
kkow//az
Źródło:
tvn24.pl, tiktok.com
Dlaczego Facebook przestał działać? Ekspert wyjaśnia (wideo z października 2021)
Dlaczego Facebook przestał działać? Ekspert wyjaśnia (wideo z października 2021)TVN24
wideo 2/2
TVN24Dlaczego Facebook przestał działać? Ekspert wyjaśnia

TiKTok walczy z treściami promującymi narkotyki, przemoc, nienawiść i autoagresję. Usuwa też nagrania szerzące nieprawdziwe informacje, m.in. na temat COVID-19 i szczepionek. Tylko w drugim kwartale tego roku w serwisie skasowano kilkadziesiąt milionów filmów.

Ponad 81,5 miliona filmów zostało usuniętych z TikToka w drugim kwartale 2021 roku. To jeden z efektów działań służących poprawieniu bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu. W opublikowanym przez TikTok "Raporcie Egzekwowania Zasad Społeczności" twórcy aplikacji deklarują: "TikTok oferuje ludziom na całym świecie przestrzeń autentycznej i twórczej rozrywki. Dążymy do zapewnienia twórcom i odbiorcom bezpiecznego oraz otwartego środowiska, podejmując działania dotyczące treści i kont, które naruszają nasze Zasady Społeczności".

TikTok usuwa filmy niebezpieczne dla nieletnich

Jak wynika z opublikowanego przez TikTok raportu, usunięte filmy stanowią jeden procent wszystkich przesłanych do aplikacji. Najwięcej z nich (41,3 procent) dotyczyło naruszeń związanych z bezpieczeństwem nieletnich.

W maju 2021 roku TikTok dołączył do Koalicji Technologicznej, czyli organizacji, która działa na rzecz ochrony najmłodszych przed wykorzystywaniem w internecie. - Chcemy tworzyć otoczenie odpowiednie dla młodzieży w różnym wieku, dlatego opracowujemy wytyczne i narzędzia sprzyjające pozytywnym doświadczeniom na platformie - wyjaśniają przedstawiciele platformy.

Kolejnymi krokami, mającymi poprawić bezpieczeństwo dzieci, było stworzenie przez firmę Poradnika Opiekuna, który jest kompleksowym źródłem wiedzy o aplikacji.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?
Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?20.09 | Nie trzeba wiedzy specjalistycznej, aby włamać się do komputera, czy smartfona. Nasze urządzenia są coraz bardziej osobiste, towarzyszą nam wszędzie i to zaczyna być niebezpieczne - mówił Michał Ferdyniok, kierownik Laboratorium Informatyki Śledczej Mediarecovery. - Czasem, aby się zabezpieczyć trzeba zakleić kamerkę - dodał Kamil Śliwowski z fundacji Panoptykon.tvn24bis

Jakie treści TikTok kasuje

Wśród usuniętych z platformy TikTok filmów 20,9 procent dotyczyło nielegalnej działalności i towarów objętych regulacjami. 95,7 procent z nich zostało usuniętych w ciągu 24 godzin. - Dokładamy starań, aby TikTok nie ułatwiał działalności przestępczej i nie promował handlu narkotykami, wyrobami tytoniowymi, alkoholem oraz innymi substancjami i towarami podlegającymi kontroli - deklarują przedstawiciele platformy.

Kolejne usunięte filmy dotyczyły nagości i czynności seksualnych. Takie treści na TikToku są niedozwolone, ale zasadę tę złamało 14 procent skasowanych filmów.

TikTok zlikwidował również treści, które zachwalały przemoc (7,7 procent filmów), związane z molestowaniem, nękaniem i zastraszaniem (6,8 procent), samobójstwami, samookaleczeniami i niebezpiecznymi zachowaniami (5,3 procent), nienawistnymi zachowaniami (2,2 procent), brutalnym ekstremizmem (1,1 procent) i filmy szerzące fałszywe informacje (0,8 procent).

 87,5 procent usuniętych filmów nie zostało w ogóle wyświetlonych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Wojna z dezinformacją dotyczącą pandemii

W swoich działaniach TikTok zdecydował się również na usuwanie filmów, które rozpowszechniały fałszywe informacje dotyczące pandemii COVID-19. Od kwietnia do czerwca 2021 z serwisu zniknęło 2518 nagrań, które podważały skuteczność szczepień czy podawały w wątpliwość istnienie pandemii. Równocześnie firma sama prowadziła swoją akcję zachęcającą do szczepień.

- TikTok współpracuje z ekspertami w dziedzinie zdrowia publicznego, aby pomóc naszej społeczności zachować bezpieczeństwo i uzyskać informacje na temat COVID-19 i szczepionek - informują twórcy aplikacji. Dodają oni również, że na portalu uruchomiona została pięcioczęściowa seria LIVE o nazwie VIRAL, której celem jest wypełnienie luki informacyjnej i zmniejszenie niechęci do szczepień. - Zorganizowaliśmy edukacyjny LIVE z udziałem przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia oraz kampanię z hashtagiem, która zachęcała ludzi do kreatywnego dzielenia się powodami, dla których się szczepią - brzmi fragment raportu.

Na podobne działania dotyczące fałszywych informacji w sprawie szczepień zdecydował się serwis YouTube.

Blokowanie negatywnych komentarzy i inne działania

Platforma TikTok deklaruje, że stawia sobie za cel dbanie o dobre samopoczucie tworzącej ją społeczności. Aby poprawić komfort korzystania z serwisu, twórcy zdecydowali się na wprowadzenie kilku działań.

● Dodano możliwość masowego blokowania negatywnych komentarzy - nawet do 100 na raz.

● Wydano przewodnik przeciwdziałania zastraszaniu, który pomaga rodzicom w rozpoznawaniu zastraszających wypowiedzi oraz zawiera narzędzia przeciwstawiania się im.

● Platforma zachęca swoich użytkowników do przeciwstawiania się nienawiści poprzez udział w kampanii #SwipeOutHate (#WygumkujmyNienawiść).

● Z okazji Miesiąca Dumy TikTok wsparł osoby LGBTQ+. -  Celebrowaliśmy twórców LGBTQ+, a także zorganizowaliśmy globalny marsz TikTok Pride March, 12-godzinną podróż dookoła świata w celu zebrania funduszy dla organizacji wspierających społeczność LGBTQ+ - wyjaśniają przedstawiciele serwisu.

● Z platformy zniknęło 14 871 412 kont, które naruszały zasady społeczności.

Z serwisu usunięto 8 542 037 filmów zamieszczonych przez konta spamerów oraz nie dopuszczono do założenia 148 759 987 fałszywych kont botów.

● Odrzucono 1 829 219 reklam, które łamały zasady i wytyczne serwisu.

Autor:kkow//az

Źródło: tvn24.pl, tiktok.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości