Ten samochód pojedzie na autopilocie. Ale za wypadki odpowiada kierowca

Tech

TeslaSystem utrzymuje auto na pasie ruchu oraz dostosowuje prędkość pojazdu w zależności do sytuacji na drodze

Tesla, producent elektrycznych samochodów, wypuści dzisiaj aktualizację oprogramowania dla swoich pojazdów, który wprowadza tryb autopilota. Dzięki niemu Model S i nowy model X będą mogły same jechać, zmieniać pas oraz dostosowywać prędkość w zależności do natężenia ruchu drogowego.

Szef Tesli Elon Musk poinformował, że tryb autopilota został zaprojektowany w taki sposób, aby kierowca zyskał na drodze więcej pewności. Podkreślił jednocześnie, że kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z systemu.

Musk powiedział, że jeśli samochód będzie uczestniczył w kolizji to odpowiedzialność zawsze spadnie na kierowcę. - Kierowca nie może od niej uciec - zaznaczył Amerykanin.

Jakie możliwości?

Autopilot do prowadzenia auta wykorzystuje działanie radarów, kamer, ultradźwiękowych czujników oraz danych geograficznych.

System utrzymuje auto na pasie ruchu oraz dostosowuje prędkość pojazdu w zależności do sytuacji na drodze. Dzięki autopilotowi samochód jest także w stanie samodzielnie zaparkować.

Nowe oprogramowanie będzie dostępne w Ameryce Płn. od dzisiaj. Inne regiony świata muszą poczekać na aktualizację jeszcze kilka tygodni.

Autor: tol / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Tesla