Masz router WiFi z domyślnym hasłem? Haker może zmusić cię do jego zmiany

Tech

Program ma przejmować kontrolę nad routerem

Tajemniczy haker zmienił już 10 tysięcy haseł. Atakuje niechronione routery WiFi i radzi, żeby ich właściciele lepiej zabezpieczyli swoje sprzęty - pisze CNN Money. Zdaniem ekspertów to jeden z tzw. samozwańczych hakerów, którzy działają nielegalnie, ale są pomocni.

To specjalnie zbudowany program o nazwie "Ifwatch", który szybko się rozprzestrzenia - ocenia firma Symantec.

- Nie zaobserwowaliśmy szkodliwego działania. Jednak w sensie prawnym jest to działanie niezgodne z przepisami. To dostęp do komputerów bez zgody właściciela - ocenia Val Saengphaibul z Symanteca.

Urządzenie prywatne

Jak czytamy, do tej pory program wkradł się do co najmniej 10 tys. urządzeń podłączonych do internetu za pośrednictwem routera WiFi. Jak działa "Ifwatch"? Próbuje zabić złośliwe oprogramowanie w routerze, m.in. poprzez instalację na urządzeniu nowego oprogramowania ochronnego. W niektórych przypadkach wymusza też ponowne uruchomienie urządzenia. "Ifwatch" ma możliwość monitorowania tego, co się dzieje w routerze. Teoretycznie więc może szpiegować także użytkownika urządzenia. - Nie mam pojęcia, kto za tym stoi i jakie ma zamiary - podkreśla Saengphaibul.

Autor: mn / Źródło: CNN Money