Duża transakcja. T-Mobile dogadał się z Orange

Tech

Koniec roamingu. Gdzie nadal słono zapłacimy za rozmowę?TVN24 BiS
wideo 2/3

T-Mobile Polska podpisał dziesięcioletnią umowę z Orange Polska, na mocy której będzie świadczyć swoje usługi na sieci światłowodów. Opłata wstępna wyniesie 275 milionów złotych. Dodatkowo, T-Mobile Polska będzie płacić za każdego podłączonego klienta.

"Podpisaliśmy umowę związaną z hurtowym dostępem do sieci Orange Polska. To dla T-Mobile Polska kolejny duży krok na drodze, by stać się graczem na rynku konwergentnym" - powiedział podczas poniedziałkowej telekonferencji Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska.

Termin uruchomienia usług

Maierhofer poinformował, że T-Mobile Polska zapłaci 275 mln zł z góry za dostęp do infrastruktury światłowodowej Orange Polska, jak również będzie płacić Orange opłatę za każdego podłączonego w tej sieci klienta. Umowa daje T-Mobile Polska dostęp do światłowodów docierających do 1,7 mln gospodarstw domowych w całym kraju, w regionach nieregulowanych.

Chodzi o obszar kilkudziesięciu gmin, w tym największych miast, wyłączonych przez UKE z regulacji sieci szerokopasmowych.

- Nadal pozostajemy zainteresowani również siecią na terenach regulowanych - powiedział Maierhofer. T-Mobile Polska planuje "soft lauch", czyli udostępnienie usługi niepełnemu kręgowi potencjalnych odbiorców z ograniczonym zakresem funkcjonalności, korzystając z sieci światłowodowej Orange Polska pod koniec 2018 roku lub na początku 2019 roku. - Duża oferta komercyjna zostanie uruchomiona pod koniec pierwszego kwartału 2019 roku - powiedział prezes. Umowa została podpisana na okres dziesięciu lat z możliwością przedłużenia o kolejnych pięć lat.

Światłowód to nowoczesna technologia przesyłu danych, która daje zdecydowanie większą przepustowość i możliwości transferu usług niż w przypadku dotychczasowych technologii.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu