Tech

Z zagranicy jak w kraju. Po fali krytyki duży operator zmienia taryfy

Tech

Dlaczego polscy operatorzy nie chcą znieść roamingu?TVN24 BiS
wideo 2/4

Od połowy czerwca klienci T-Mobile, a także Heyah i tuBiedronka nie będą musieli ponosić dodatkowych opłat za roaming, zapowiada operator. Firma po fali krytyki postanowiła w ostatniej chwili wdrożyć taryfy uwzględniające nowe prawo Unii Europejskiej, zgodnie z którym rozmowy, ememesy i internet ma być rozliczany za granicą po krajowej stawce.

Brak opłat będzie dotyczył zarówno usług abonamentowych, jak i na kartę - poinformowała firma w komunikacie. Od 15 czerwca klienci operatora będą mogli skorzystać z krajowej oferty na terenie UE oraz Islandii, Norwegii i Lichtensteinu.

"Dla wszystkich klientów T-Mobile na kartę, Heyah czy tuBiedronka krajowe pakiety minut, SMS-ów i MMS-ów do wszystkich sieci oraz pakiety danych, będą dostępne również w roamingu w UE" - czytamy na stronie internetowej.

W przypadku wyczerpania limitu przesyłu danych, T - Mobile oferuje następujące rozwiązanie: "będą dla nich dostępne trzy opcje: zablokowanie transmisji danych w roamingu, dalsze korzystanie w cenie 4 groszy za 1 MB do wyczerpania pakietu krajowego lub kupienie nowego pakietu danych".

Długa droga

Przypomnijmy, miesiąc temu, kiedy mijał termin przedstawienia zasad i tabel opłat związanych ze zniesieniem roamingu w Unii Europejskiej, okazało się, że w Polsce do nowych swoją ofertę dostosowała tylko jedna firma.

- Okazało się, że dwóch na trzech polskich operatorów, którzy przedstawili swoją ofertę, nie dostosowało jej do prawa UE w sprawie zniesienia opłat roamingowych. Play nie zniósł całkowicie roamingu ani w odniesieniu do połączeń głosowych, ani esemesów czy korzystania z sieci. T-Mobile zaoferował zbyt niski pakiet, jeśli chodzi o przesył danych, co nie ma nic wspólnego z mechanizmem roam like at home. Plus w ogóle nie przedstawił nam swojej oferty cenowej, mimo że w poniedziałek upłynął deadline. Tyko Orange całkowicie zrezygnował z opłat za roaming – wskazywali wtedy unijni urzędnicy.

UOKiK zauważał natomiast, że przedstawione propozycję nie "oddają ducha i celu" zniesienia roamingu. Zdaniem Urzędu, jedyną siecią, która w pełni wdrożyła zasady roam like at home było Orange.

Urząd zgłosił swoje uwagi do cenników przygotowanych przez operatorów.

Zdaniem Komisji Europejskiej, Polska była jedynym krajem, który tak ociągał się z wprowadzeniem unijnych regulacji w życie.

Autor: ps/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock